btbilgi

Küresel streaming müzik dinleme pazarının büyümesi duraklayacak gibi görünmüyor. Nisan ayı başında bu sektörün en büyük markalarından Apple Music dünya çapında 50 milyon para ödeyen aboneye ulaştığını açıklamıştı. Şimdi sektörün en büyüğü olan Spotify da açıklama yaptı ve rakamlar Apple’ı ikiye katlıyor. Açıklamaya göre Spotify Premium için dünya çapında 100 milyondan fazla kullanıcı düzenli şekilde ödeme yapıyor.

Spotify bu önemli rakama ücretli abone sayısını yıllık bazda yüzde 32 artırarak ulaştı. Ücretsiz aboneleri de ekleyince, firmanın dünya genelinde toplam 217 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olduğu bildiriliyor. Bu rakamların, şirketin Hindistan’da Şubat ayında hizmetini açmasından sonra oluşan iki milyon Hintli kullanıcıyı da içerdiği bilgisi verilmiş.

Spotify Premium dünya çapında 100 milyon aboneye ulaştıHer ne kadar Spotify Premium küresel pazarda Apple’ı ikiye katlamış olsa da, ABD bazında hala Apple Music önde. Wall Street Journal’a göre Apple Music ABD çapında 28 milyon aboneye sahip, Spotify ise ABD’de 26 milyon aboneye gelmiş.

Yine de Spotify vazgeçmiş değil, bu çeyreğin sonunda 107 ila 110 milyon ücretli abone dahil olmak üzere, 222 ila 228 milyon arasında kullanıcıya sahip olması öngörülmekte. Bu rakamların ABD’deki yansımasını yılın ikinci yarısında göreceğiz. Fakat tüm büyümeye rağmen firma hala para kaybediyor. Spotify Ocak-Mart çeyreğinde 158,3 milyon dolar zarar ederken, geçen yılın aynı döneminde ise yaklaşık 188 milyon dolar zarar etmişti.

Spotify bu raporunda podcasting hedefleri hakkında ekstra bilgi de veriyor. Şirket podcast’ler için daha iyi hedefleme, ölçüm ve raporlama yeteneklerine sahip bir reklamcılık modeli geliştirmeyi planlamakta. Mesela podcast içinde dinleyen hedef kitleye göre farklılaştırılmış reklamlar yerleştirmek söz konusu olabilir denilmekte. Spotify sırf bu alanı genişletmek için kısa bir süre önce Gimlet Media, Anchor ve Parcast isimli podcasting şirketlerini satın almıştı. Streaming müzik platformunda halen çeyrek milyon podcasting başlığı sunulmakta olduğu bilgisi veriliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.