btbilgi

Fransa’nın en ünlü mimari yapılarından Notre-Dame bir yangında kısmen yandı ve yıkıldı. Bir dünya hazinesinin bu şekilde tahrip olması, tüm sanat hayranlarının gözyaşlarını tutamamasına sebep oldu. Fakat şimdi tamir ve toparlanma zamanı. Çeşitli mimari stüdyolar ardarda katedralin çatısını yeniden inşa etme planları sunuyorlar. Bir şirket ise yangından dolayı oluşan moloz ve külleri alarak bunları yeniden dönüştürmek istiyor. Amaç ise yangın yüzünden yıkılan ünlü gargoyle ve chimera heykellerini, birebir şekilde üç boyutlu yazıcılar ile tekrar imal etmek.

Notre-Dame’daki gargoyle heykellerinin katedrali ve Paris şehrini ruhsal olarak koruduğuna inanılmakta. Bunun dışında heykellerin pratik bir faydası da var. Heykeller yağmuru kanalize edip zemine dağıtarak, binanın su erozyonuna karşı korunmasını sağlamaktaydı. Ne yazık ki katedralin dış yüzeyindeki birçok heykel aşınma yüzünden kaldırılıp yerlerine PVC’den benzerleri konulmuştu. Bu materyalin ateşe karşı dayanıklı olmaması da çoğunun yok olmasına sebep olmuş.

Bunun çözülmesi için taş 3D baskı konusunda uzmanlaşmış bir Hollanda firması olan Concr3De devreye girmeyi öneriyor. Firma kırılan tüm canavar heykellerinin kalıntılarını toplayacak. Kireçtaşı molozunu ve yangın küllerini öğütmeyi ve ortaya çıkacak ince tozu da, üç boyutlu yazıcılarda materyal olarak kullanılacak hale getirmeyi önermekteler. Ardından Notre-Dame’ın 2000 yılında üç boyutlu kaydedilen imajları kullanılarak gargoyle ve chimera heykelleri yeniden üretilecek.

Katedralin üç boyutlu çekimleri sanat profesörü Andrew Tallon tarafından gerçekleştirilmiş. Beş günlük çalışma süresi boyunca, Leica ScanStation C10 tarayıcılar kullanılmış ve Columbia Üniversitesi’nin bilgisayar bilimleri profesörü Paul Blaer’in de yardımıyla bir model hazırlanmış. Milimetrik hassasiyet sunan 1 milyar noktalı model, şimdi Concr3De’un baskı teknolojisine kaynak olacak ve heykeller yeniden yaratılabilecek.

Tasarım sitesi Dezeen ile konuşan Concr3De’nin kurucusu Eric Geboers, projelerinin klasik mimari eserlerin yeniden yaratılması alanındaki etik problemlerle alakası olmadığını savunuyor: “Bir kopya aslında sahte bir ürün değil midir? Eğer hiç yangın çıkmamış olsaydı, bu heykelleri basitçe kopyalamak tarihi bir sahtekarlık olurdu”. Fakat Fransız hükümetinin başka planları var gibi görünüyor. Notre-Dame restorasyonunda, heykeltraşları ve zanaatkarların 13’üncü yüzyılda kullanılan teknik ve malzemeleri kullanması planı söz konusu.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.