btbilgi

Kaspersky Lab; Güney Afrika’nın Cape Town şehrinde düzenlenen ‘Cyber Security Weekend’ etkinliğinde Ortadoğu, Türkiye ve Afrika’nın yanı sıra tüm dünya genelindeki siber güvenlik tehdit alanının nasıl gelişme kaydettiğini paylaştı. Paylaşılan bilgiler arasında, 2019’un ilk çeyreğinde META bölgesindeki tehdit alanı ile ilgili bilgiler öne çıkıyor.

Güvenlik sistemleri yalnızca 1’inci çeyrekte 150 milyondan fazla zararlı yazılım saldırısı raporlamış. Günde ortalama 1,6 milyon saldırı anlamına gelen bu rakam, 2018’in ilk çeyreğine göre yüzde 8,2 artmış durumda. Dünyada mobil telefon kullanımının en yoğun olduğu bölgelerden birine sahip olan META bölgesinde, mobil cihazlara yönelik zararlı yazılım saldırılarının oranı da yüksek oldu. 2019’un ilk çeyreğinde META bölgesinde düzenlenen mobil zararlı yazılım saldırılarının sayısı 368 bin’i geçerek günde ortalama 4 bin 098 saldırıya ulaşmış. Bu da bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 17 artış anlamına geliyor.

Diğer siber güvenlik tehditlerine de kısaca bir bakalım. Kriptomadencilik yazılımı saldırıları 3,16 milyon adete gelmiş. Bu da günde ortalama 35 bin saldırı ediyor ve 2018’in 1’inci çeyreğine göre yüzde 46 artış saptanmış. Kimlik avı saldırıları 5,83 milyon adet, günde ortalama 64 bin saldırı ediyor. Burada da 2018’in ilk çeyreğine göre yüzde 70 artış var. Bir diğer çok görülen saldırı türü olan fidye yazılımları ise 2019’un ilk çeyreğinde 193 bin adete ulaşmış. Günde ortalama 2100 saldırı anlamına geliyor ve 2018’in aynı çeyreğine göre yüzde 18 düşüş gözlemlenmiş.

Ortadoğu, Türkiye ve Afrika’daki siber güvenlik trendleriVerilen bilgiler arasında bölgesel dağılımlar da var. 2019’un ilk çeyreğinde META bölgesindeki tüm kullanıcıların yüzde 27,3’ü internet tehditleriyle karşılaşmış. Saldırıya uğrayan kullanıcı sayısı en yüksek olan ülke Suudi Arabistan (yüzde 35,9) olurken, en düşük sayı Namibya’da (yüzde 18,5) görülmüş. META bölgesindeki kullanıcıların neredeyse yarısı (ortalama yüzde 49,3) yerel tehditlerle (yerel ağlarda USB/CD/DVD ile yayılan tehditler) karşılaşmış. Bu alanda en yüksek oran Kenya’da (yüzde 56,8) olurken en düşük oran ise Güney Afrika’ya (yüzde 43,6) ait.

Daha yerel düzeyde elde edilen bu veriler tehdit alanının her yerde aynı olmadığını, bazı ülkelerin belirli tür tehditlerle daha fazla karşılaştığını göstermekte. Mesela 9 milyon nüfusa sahip olan BAE’de 1,1 milyon kimlik avı saldırısı ve 23 milyon zararlı yazılım vakası saptanmış durumda. Türkiye ise kimlik avı saldırısı (1,24 milyon), zararlı yazılım (39 milyon) ve mobil zararlı yazılım (87 bin) kategorilerinde birinci sırada yer alması ile dikkati çekiyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.