btbilgi

Motosikletler ne yazık ki çoğu güvenlik teknolojisine otomobillerden çok sonra sahip oluyorlar. Arabalr için tasarlanan birçok çözüm, genelde çok sonra motorsikletler için uygulanabiliyor. Bazen de bu teknolojilerin benzerini motorsikletlerde hiç göremiyoruz. Halbuki biliyoruz ki motorsiklet kullanıcıları da en az otomobil kullanıcıları kadar, hatta daha fazla güvenliğe ihtiyaç duymakta. İşte Senzar firması bu alandaki eksiklerden birini gidermek niyetinde.

Tayvan kökenli Senzar firması ABS, çekiş kontrolü ve hava yastıkları gibi çözümler üretildikten sonra pazara bir kör nokta tarama sistemi de getiriyor. Motosiklet sürerken sınırlı hareket imkanı ve görüş mesafesi, yan şeritlerdeki kör noktaları potansiyel birer tehlike kaynağı haline getirmekte. Firmanın çözümü işte bu problemi hedef alıyor.

Motorsikletler için Senzar kör nokta tarama teknolojisiHer motorsiklet sahibinin aracına kolayca monte edebileceği bu sistem, arka plaka tutucusuna takılan bir radar parçası ile başlıyor. Bu radar motorsikletin arkasında sağa ve sola doğru 9 metrelik bir alanı devamlı taramakta. Radar alanı dahilinde bir şey algıladığında, yan aynalara takılı küçük LED ışıklar yanıp sönmeye başlıyor. Ayrıca seleye monte edilen bir titreşim aparatı da sürücüyü fiziksel şekilde uyarmaya başlıyor. Sürücü şerit değiştirmek için sinyal verdiğinde, eğer geçilecek şeritte bir araç varsa sistem yine uyarı veriyor.

Motosiklet kör nokta tespit sisteminin basit el aletleri ve sadece 3 kablo ile, her türlü motorsiklete 1 saatte kurulabileceği belirtilmekte. Sistemin elle açılmasına gerek bulunmuyor, motorsiklet çalıştırıldığı anda aktive oluyor. Radar ve LED aparatları güneş ve sıcak altında sorunsuz çalışmayı garantilemek için ASTM D4329 testlerinden geçirilmiş. Ayrıca tüm sistem ISO 17387 Tip 3 standartlarına uyumlu şekilde imal edilmiş.

Senzar bu kör nokta kitini yakında web sitesinde ve setin resmi satış sitesinde pazara sunmaya hazırlanıyor. Erken davranan kullanıcılar yüzde 50 indirimden faydalanabilecek. Firma bu teknolojiyi sadece motorsikletlerle sınırlı da tutmayacak. Yakın gelecekte kör nokta tarama sisteminin kamyonlar, karavanlar ve treylerler için de farklı kitler halinde satışa sunulması planlanmaktaymış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.