btbilgi

Ülkemizde gençleri ve öğrencileri geleceğe hazırlamak için planlanan projelerden biri daha meyvelerini vermeye başladı. Bayer’in program ortağı olduğu Genç Başarı Eğitim Vakfı tarafından yürütülen ‘GençBizz Lise Girişimcilik Programı’, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri Protokolleri’ne dayalı bir proje. Ülke genelinde 22 ilde uygulanan program, okuyarak öğrenmekten çok yaparak öğrenmeye dayalı bir ekonomik eğitim programı olarak tanıtılmakta.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile lise öğrencilerine girişimcilik ve finansal okuryazarlık alanlarında ihtiyaç duydukları beceriler kazandırılması amaçlanmış. Bu sayede gençlerin geleceğin dijital ve rekabetçi iş gücüne etkin katılımı mümkün olabilecek. Bir eğitim öğretim dönemi boyunca, öğrenciler okullarında ekiplerini oluşturuyor ve bir iş fikri geliştirerek ürün ya da hizmeti hayata geçiyorlar. Eğitim öğretim dönemi sonunda ise kurdukları girişimleri tasfiye ediyorlar.

Değer yaratan, çözüm üreten, girişimci düşünce yapısına ve farklı bakış açılarına sahip gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak amacıyla hayata geçirilen program kapsamında bu yıl İzmir, Ankara, Bursa ve Adana olmak üzere Türkiye’nin 22 farklı ilinde 500’e yakın şirket kuruldu. Gönüllü Bayer çalışanlarının mentor olarak öğrencilere destek verdiği programla gençlerin hatalarından ders alması ve başarısızlıktan korkmaması hedeflenmekte.

GençBizz Lise Girişimcilik Programı gençleri iş gücüne hazırlıyorProgram kapsamında her yıl uygulama yapılan illerde öğretmenlere ve öğrencilere yönelik duyurular yapılıyor. Programa katılmak isteyen okullardaki öğretmenler için Genç Başarı Eğitim Vakfı ‘Girişimci Zihin Yapısında Öğrenci Yetiştirme Odaklı’ eğitimler düzenliyor. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenler okullarında programa katılmak isteyen girişimci öğrencilerden ekipler oluşturuyor.

Diğer taraftan, programa mentor olarak destek vermek isteyen gönüllü şirket çalışanları ise mentorluk eğitimine dahil oluyor. Bu kapsamda geçtiğimiz Mart ayında mentorluk eğitimini tamamlayan 20 gönüllü Bayer çalışanı İzmir, İstanbul, Adana, Bursa, Şanlıurfa, Kırklareli, Antalya ve Ankara’ya mentor olarak atandı ve lise öğrencileriyle bir araya geldi. Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın oluşturduğu takvim ve yönlendirmeyle çeşitli toplantılar gerçekleştiren mentor ve öğrenci ekipleri şu aşamada ürünlerini hayata geçirmek için çalışıyor.

İlgilenen kişilern, GençBizz Lise Girişimcilik Programı ile ilgili ayrıntılı bilgileri projenin resmi web sitesinden edinmesi mümkün.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.