btbilgi

Eski yağmur ormanları dünyadaki en büyük karbon yakalama araçları olarak biliniyorlar. Hiç kesilmedikleri için buralardaki ağaçların kökleri toprağa derinlemesine uzanır ve atmosferdeki karbondioksiti depolar. Ne yazık ki ormanların havayı temizleme görevleri her geçen sene kötüye gidiyor. Yeni bir rapora göre, 2018 yılında dünya genelinde toplamda Belçika’nın büyüklüğünde olan bir orman alanı yok oldu. Bu alan yaklaşık 3,9 milyon hektar yağmur ormanı anlamına geliyor.

Bir kısmı orman yangınları gibi doğal olaylar yüzünden de olsa, ormanların büyük kısmı insanlar yüzünden yok olmuş durumda. Bunu söyleyen araştırma, Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün (World Resources Institute) ve Maryland Üniversitesi’nin ortak inceleme programı olan Küresel Orman Gözlemi (Global Forest Watch) tarafından gerçekleştirilmiş.

2018’de Belçika büyüklüğünde orman alanı yok olduGlobal Forest Watch dünya çapındaki ormanların durumunu analiz etmek için uydu görüntülerini kullanmakta. Projede 2000 yılından itibaren her sene alınan görüntüler, o yıldan günümüze kadar her yıl ne kadar kayıp olduğunu değerlendirmek için karşılaştırılıyor. 2018 yılında gözlemlenen orman alanı kaybı, 2001’den bu yana en yüksek dördüncü yıllık zarar olarak belirlenmiş.

Brezilya geçtiğimiz sene en büyük orman alanı kaybını yaşayan ülke olmuş: 1,3 milyon hektardan fazla. Kaybın bir kısmı, 2016 ve 2017 yıllarında ülkenin rekor seviyedeki kayıplarının da nedeni olan orman yangınlarından kaynaklanıyor. Ama büyük kısmı ülkede bulunan Amazon yağmur ormanlarındaki ağaç kesme operasyonlarının sonucu olarak gösterilmekte. Peru, Gana ve Fildişi Sahili gibi bazı ülkelerde, kakao yetiştiriciliğinin yaygınlaşması önemli miktarda orman kaybına neden olmuş.

2018’de Belçika büyüklüğünde orman alanı yok olduOrmanlar iklim değişikliğiyle mücadelede kritik yere sahip bir öğe olduğu için, dünyamızın geleceği açısından çok önemliler. Neyse ki Global Forest Watch’ın bazı iyi haberleri de var. Mesela Endonezya önemli ormanları kesmek için yeni lisansları sınırlandırmaya çalışmak amacıyla bir bir dizi politika belirlemiş. 2015 yılında ülkede şiddetli bir yangın mevsiminde 2,6 milyon hektar orman alanı kaybedilmiş. Bunun üzerine alınan sert önlemler sonucunda, 2018’de oluşan orman kaybı 2002’den 2016’ya kadar olan ortalama kayıp oranından yüzde 40 daha azalmış.

Her ne kadar yaşlı ağaçların karbon tutma kabiliyetleri daha yüksek olsa da, Birmingham Orman Araştırma Enstitüsü’ndeki uzmanlara göre yeni ormanlar da karbondioksit depolamakta eşit miktarda işe yarayabiliyorlar. Ülkelerin orman kaybını durdurmaya çalışması zorunlu ama, büyük kayıplar yaşayan ülkelerin orman yenileme çalışmalarına hız vermesi de kurumlar tarafından önemle tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.