btbilgi

Yapay zeka ve makineler işlerimizi elimizden alacak mı, almayacak mı diye endişe edenler var. Amazon’dan gelen son örnekte ise yapay zeka çalışanların işlerini gerçekten ellerinden alıyor. Anlaşılan yapay zeka gelecekte patronumuz haline gelecek olursa, insan bir patrondan çok daha can sıkıcı olabilir. Bu vakada bir Amazon otomatize çalışan takip sistemi, 900’den fazla dağıtım merkezi çalışanını yeterince verimli değiller diye kendi kendine işten çıkartmış.

The Verge sitesi tarafından elde edilen belgelerde, çalışanlarla ilgili kararların tamamının yapay zeka destekli bilgisayar sistemi tarafından alınmadığı belirtiliyor. Yine de sistemi tanımlayan bir Amazon avukatının imzalı bir mektubu da dahil olmak üzere, elde edilen kanıtlar sürecin epece otomatize olduğunu göstermekte. Mektupta “Amazon’un sistemi, her bir çalışanın verimlilik oranlarını ölçüyor. Sistem kalite veya verimlilik düşüşü saptadığı anda, insan denetçilerden onay almadan uyarı üretebiliyor. Dahası, işten çıkartma bile yapabiliyor.”

Haber yayımlandıktan sonra Amazon sözcüsü Ashley Robinson şu açıklamayı yapmış: “Pek çok şirkette olduğu gibi, bizde de çalışanlarla ilgili belli performans beklentileri var. Amazon’daki kariyerleri boyunca kendilerinden beklenen performansı gösteremeyen çalışanlara, gelişmeleri ve başarılı olmaları için gerekli desteği veriyoruz. Bir çalışanı, önce kendilerini geliştirmeleri için ek eğitim desteği vermeden asla kapı dışında bırakmadık. Büyümeye devam eden bir şirket olduğumuz için, çalışanlarımız açısından uzun vadeli kariyer gelişim fırsatları sağlamak iş hedeflerimizden biri.”

Amazon son yıllarda özellikle depolarında otomasyon teknolojilerini yoğun şekilde kullanan şirketlerden biri. Ayrıca devamlı olarak yeni patentlere başvurarak, gelecekte kullanmayı planladığı yöntemleri de garanti altına alıyor. Firmanın depolarında özel tasarımlı lojistik robotlarının kullanıldığı açıkça biliniyor. Bu durum firmanın, insan depo çalışanlarına bazen zorlayıcı iş koşulları sağlamasına da yol açmakta deniliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.