btbilgi

Teknoloji ve internetin yayılamsı sonucunda pazarlama araçları da çok hızlı değişti. Hedef kitleye ulaşabilmek ve geri dönüş sağlamak isteyen pazarlama uzmanlarının trendleri yakından izlemesi zorunlu hale geldi. Kolay Pazarlama CEO’su İletişim Tasarımı Uzmanı Ömer Yoluk, dijital pazarlama için kullanılan en işe yarayan trendler hakkında bazı bilgiler veriyor:

Yapay zeka

Yapay zeka, tüketici davranışlarını ve arama şablonlarını analiz edebilmekte ve böylece işletmelere kullanıcı ve müşterilerin ürün ve hizmetlerini nasıl bulduklarını anlama konusunda sosyal medya platformlar ve blog gönderilerinden veriler sağlayarak yardımcı olmaktadır. Yapay zeka kullanıcılarla sohbet oluşturmak için de bilgi ve ipuçları sunmaktadır. Müşteri hizmetlerinin yüzde 25’i, 2017’de yüzde 2’den az kullanılan chatbox teknolojisini 2020 yılında yaygın olarak kullanacaklar.

Chatbot

Chatbotlar 2019 yılında dijital pazarlamanın önemli bir parçası olmaya devam edecek. 1.4 milyar insanın chatbotlarla etkileşime girmesi ile işletmelerin yüzde 80’i 2020 itibarı ile chatbotları kullanmayı sürdürecek ya da bu uygulamayı kullanmaya başlayacak. 2022 itibarı ile chatbotlar işletmelerin özellikle bankacılık ve sağlık bakım sektörlerinde yıllık 8 milyar dolar tasarruf etmesini sağlayacak.

Video pazarlama

Dijital pazarlama stratejinize videoları eklemeyi unutmayın. Tüketicilerin yüzde 70’i bir markanın videosunu paylaştıklarını ifade ediyor. İşletmelerin yüzde 70’i videoların müşteri ile sohbet oranını artırdığını belirtiyor. Tüketicilerin yüzde 52’si izledikleri videoların, online satın alma kararlarını daha güvenle almalarını sağladığını belirtiyor. Üst düzey yöneticilerin yüzde 65’i pazarlamacının web sitesini ziyaret etmekte ve yüzde 39’u videoyu izledikten sonra satıcıyı aramaktadır.

Mesajlaşma uygulamaları

Her ay 1,3 milyar kullanıcı Facebook Messenger’da aktif. Her ay 2 milyar mesaj Facebook Messenger ile insanlar ve işletmeler arasında gönderiliyor. WhatsApp’ın aylık aktif kullanıcı sayısı 1,3 milyar. Her gün WhatsApp yoluyla 55 milyar mesaj gönderiliyor. Bu istatistikler iş amacıyla sosyal mesajlaşma uygulamalarının artan popülaritesini göstermekte.

Görsel arama

Görsel arama, kullanıcı deneyimini tamamen yeni bir seviyeye taşıyabilir. görsel arama ile kullanıcılar bir arama yapmak için bir görsel yükleyerek son derece spesifik sonuçlar alabilirler. Google Lens Google’a ait bir görsel arama motorudur. Nesneleri, yerleri ve diğer şeyleri bir kamera uygulaması yoluyla görsel olarak aramaya yarar. Ayrıca Pinterest ve Camfind gibi mobil görsel arama uygulamaları ile tüketiciler ürününüze ulaşabilir.

Sesli arama

Sesli arama kullanımının giderek artması şirketlerin dijital pazarlama için 2019 stratejilerini tekrar düşünmeye yöneltmektedir. 2020 yılında web aramalarının yüzde 20’si sesli arama olarak yapılacaktır. Google’da mobil aramaların yüzde 20’si sesli aramadır. Bing aramalarının yüzde 25’i sesli aramadır. Alexa ve Google Home gibi akıllı hoparlörler giderek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır: 39 milyon Amerikalı akıllı hoparlör kullanmaktadır ve kullanıcıların yüzde 65’i sesle kontrol edilen asistanların olmadığı günlere dönmek istemediklerini belirtmektedir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.