btbilgi

Mobil uygulamalar inanılmaz büyük bir pazar haline geldi. En popüler uygulamaları üreten firmalar da olduçka fazla para kazanabiliyor. Fakat her geliştirici için işler güzel gitmeyebiliyor. Buna en iyi örneklerden biri büyük Android geliştiriclerinden DO Global. Google yeni bir operasyonla DO Global’ı yasakladı ve firmanın Google Play Store’da bulunan tüm uygulamalarını kaldırıyor.

Buna sebep olarak da, DO Global’ın reklam sahtekarlığı yaptığının ortaya çıkartılması verilmekte. Geliştiricinin Google Play’deki 100’den fazla uygulamasının yarısı (yaklaşık 46 tanesi) ilk aşamada mağazadan kaldırılmış. BuzzFeed’in haberine göre geri kalanının da önümüzdeki günlerde silinmesi beklenmekte. Bir kısmı Çinli dev teknoloji şirketi Baidu’ya ait olan firma tarafından yayımlanan uygulamalar, Play Store’da şimdiye kadar 600 milyondan fazla kez indirilmiş.

Verilen bilgiye göre DO Global, Google’ın Android mağazasından yasaklanan ilk uygulama geliştiricisi değil. Fakat şimdiye kadar uygulamaları toplu şekilde kaldırılan en büyük isimlerden biri olduğuna dikkat çekilmekte. Uygulamalarının platformdan kaldırılmasına ek olarak, firmanın Google’ın AdMob reklam dağıtım ağını kullanmasına da son verilmiş durumda. Yani firma artık Google’ın dünya çapındaki mobil reklamcılık hizmeti aracılığıyla ürünlerini pazarlayamayacak.

Android geliştiricisi DO Global, Google Play’den kovulduGoogle’ın bu kararı vermesinde, DO Global uygulamalarından en az altısının şüpheli koda sahip olması neden haline gelmiş. Bu mobil uygulamalarda, kullanıcıları uygulamaları kullanmıyor olsa bile içindeki reklamlara tıklıyormuş gibi görünmesini sağlayan kodlar bulunmaktaymış. Photo Editor, Selfie Camera, Crashy Cops ve Total Cleaner gibi genel isimlere sahip olan Android uygulamaları, Play Store’un bu konudaki teknik şartlarını ve politikalarını özellikle ihlal ediyor gibi göründüğü için de mağazadan kaldırılma kararı verilmiş.

Bir Google sözcüsü konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor: “Kötü niyetli davranışları aktif bir şekilde araştırıyoruz. Bu türden ihlaller tespit ettiğimizde de hemen harekete geçiyoruz. Geliştiricinin uygulamalarını Google Play platformunda yayınlamasını ve AdMob altyapısına bağlı uygulamadan para kazanmasını engelliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.