btbilgi

Biliminsanları uzun zamandır Alzheimer rahatsızlığına çare aramaktalar. Daha önce bu alanda yapılan medikal çalışmalardan bazılarını ele almıştık. Mesela MRI tarayan yapay zeka ile erken teşhis olasılığını yükseltme gibi örnekler gayet yüksek potansiyele sahipler. Şimdi de farklı bir erken teşhis tekniği gelişitiriliyor, bu teknik bir video oyununa dayanmakta. Teknik Alzheimer’ın en güçlü göstergeleri arasında olan hafıza problemlerini, hastalığın son dönemine kalmadan ortaya çıkartmaya çalışıyor.

Alzheimer’ın erken demans belirtilerinden biri mekansal yönelimde zayıflama olarak biliniyor. Araştırmacılar bunu kontrol edebilmek amacıyla, deneklerden bir video oyunu oynamalarını istiyorlar. Bu oyundan elde edilen veriler sayesinde, kimlerin risk altında olduğunu belirlemek daha kolay olabilir denilmekte.

Oyunun arkasındaki araştırmacılardan biri olan Gillian Coughlan, yapılan resmi açıklamada şunları aktarmakta: “Araştırmalara göre Alzheimer ve benzeri rahatsızlıklarla ilişkili beyin değişiklikleri, hafıza kaybı gibi semptomlar görümeden neredeyse on yıl önce oluşmaya başlayabilmekte. Bu konuda gelecekteki tedavilerinin daha etkili olması için, hastalık beyne çok fazla zarar vermeden önce erkenden teşhis edilebilmeli.”

Geliştirilen ‘Sea Hero Quest’ adlı oyun, Alman operatör Deutsche Telekom ve birkaç Avrupa üniversitesinin ortaklaşa çalışması. Oyunla ilgili ‘PNAS’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makaleye göre, oyun içinde oyuncular sanal bir tekne gezintisine çıkıyorlar. Önce kendilerine bir harita gösteriliyor ve bunu ezberlemeleri isteniyor. Sonra harita ortadan kayboluyor ve oyunculardan haritada çeşitli hedeflere gitmeleri isteniyor. Bu süreç boyunca oyuncuların hedeflere ne kadar verimli bir şekilde ulaştığına dair veri toplanmakta.

Oyun boyunca toplanan verilerden oyuncuların hareketleri ve davranış kalıpları çıkartılıyor. Normun dışına çıkan hareketler inceleniyor ve bu sayede katılıcıların demans semptomları, herhangi bir klinik belirtinin oluşmasından önce tespit edilebiliyor denilmekte. Araştırmacılar sadece iki dakikalık bir oyun süresinde elde edilen veri miktarının, laboratuvar ortamında yaklaşık beş saat süren gözlemlerde toplanan verilere denk düştüğünü ifade etmiş. Oyun şimdiye kadar katılımcılar tarafından, toplamda 17 bin 600 yıllık Alzheimer hastalığı verisine neredeyse denk düşecek kadar çok oynanmış. Bu da yıllar boyunca üzerine inceleme yapılabilecek kadar çok bilgi birikimi anlamına geliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.