btbilgi

Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan ve “Enerjinin Davos’u” diye de lanse edilen 7. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler ve Şehirler Kongre ve Fuarı (ICSG İstanbul 2019) önemli isimlerle açıldı. İlk gününde 5 bin ziyaretçinin katıldığı fuarda, Almanya’nın ülke partnerliğinde 350’ye yakın küresel firma standı yer almakta. Fuarı fuarı 50 ülkeden 10 bini aşkın sektör temsilcisinin ziyaret etmesi bekleniyor.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, T.C. Ticaret Bakanlığı’nın destekleriyle, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER), Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR), Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) stratejik partnerliğinde ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin himayesinde gerçekleşen ICSG İstanbul 2019’nun açılışına video konferans yoluyla canlı bağlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, şu konuşmayı yaptı:

“Yerli teknoloji, yüksek katma değer” anlayışıyla gerek enerji altyapımızı daha modern sistemlerle rehabilite ederken, yenilebilir enerji, nükleer, enerji verimliliği gibi alanlarda da Türkiye’nin teknoloji üretim merkezi olmasını sağlayacak adımları birer birer atıyoruz. Enerji kaynaklarımızı keşfetmenin yanı sıra bu kaynakları işleyecek teknolojik altyapının da kurulmasına büyük önem verdik. Sürdürülebilir bir enerji geleceği için akıllı şehirlerin ve akıllı şebekelerin her geçen gün daha fazla yaygınlaşmasına ihtiyacımız var.”

Açılış konuşmalarından bir diğerini gerçekleştiren ENVER Başkanı Murat Kalsın ise, çevre ve enerji bilinci için geliştirilen ‘Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi’ projesinden bahsetti. Yakın döneminde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı desteğiyle, özel sektör ile birlikte hayata geçirilecek Enerji Verimliliği Bilinç Endeksi projesi, şirketlerin verimlilik bilincinin ölçülmesi ve gerekli geliştirilmelerin yapılabilmesi amaçlı planlanmış.

Kalsın bu proje ile ilgili şunları aktarıyor: “Bu konu çocuklarımızın geleceğini çok yakından ilgilendiriyor. Bizim gibi tükettiği enerjinin önemli bir bölümünü ithal eden bir ülke için en ekonomik, en milli, en temiz enerji kaynağı; enerji verimliliğidir. Biz enerji verimliliğini yeni bir enerji kaynağı olarak görüyoruz. Bugün dünyada enerji verimliliğine 235 milyar dolar tutarında yatırım yapılıyor. Bu yatırımların büyük bölümünü teknoloji yatırımları oluşturmakta. Bizde enerji verimliliğini sağlayacak teknolojileri yakinen takip etmeliyiz ve bu noktada yeni teknolojileri de geliştirme noktasında çaba sarf etmeliyiz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.