btbilgi

Ford tasarımcıları boş vakitlerinde ilginç şeyler tasarlamayı seviyorlar. Daha önce gördüğümüz orijinal tasarımları arasında sabah uyuşukluğuna karşı konveyör bantlı bir yatak, havai fişek gürültülerini engelleyici ses geçirmez bir köpek yuvası ve bebekleri uyutabilmek için otomobil sarsıntılarını simüle eden bir bebek yatağı var. Şimdi de tasarımcıları otomotiv alanındaki uzmanlıklarını eğlenceli ama üretime girmeyecek bir araç için kullanmış. Bir süpermarket arabası.

Ford bu sefer otomobil değil, süpermarket arabası tasarladıAracın resmi tanıtımında eğitmen Tanith Carey şu açıklamayı yapıyor: “Ebeveynler genellikle süpermarkette alışveriş yapmaktan korkarlar. Çünkü onlar bir an önce alışverişi bitirmeye uğraşırken, çocukları ise sadece oyun oynamak ister. Çocuklar ayrıca yetişkinleri kopyalamaya ve fırsat buldukları yerde kontrolü ele almaya da bayılırlar. Bir süpermarket arabası ele geçirdikleri anda da, aynı gerçek bir arabada ve bir yarış pistindeymiş gibi, onu market koridorlarında sürmek isterler.”

İşte Ford’un tasarladığı süpermarket arabası da böyle anlarda ebeveynleri zor duruma sokmamak için otomotiv endüstrisinden bir teknoloji kullanıyor. Aracın kendisi fütüristik görünümü ile dikkat çekmekte. İçinde barındırdığı ‘Pre-Collision Assist’ (Çarpışma Önleme Yardımcısı) teknolojisi ise, süpermarket arabasına kendi kendine fren yapabilme özelliği kazandırmış.

Eğer çocuklar süpermarket arabasını bir kaykay gibi kullanıyorsa, bu teknoloji çok işinize yarayabilir. İster market koridorlarında, isterse de park alanında olsun araba sensörleri sayesinde nesneleri algılayabiliyor. Böylece de herhangi bir yere çarpmadan önce yumuşak şekilde durmak mümkün oluyor. Ford bu teknolojiyi, sürücülerin yoldaki kazaları engellemelerine yardımcı olması için otomobillerinde kullanmakta.

Ford‘un çarpışma öncesi destek sistemi yoldaki araçları, yayaları ve bisikletlileri tespit etmek için öne bakan bir kamera ve bir radar barındırmakta. Eğer sürücü sistemin çarpışma uyarılarına yanıt vermezse, otomobil otomatik olarak frenleme yapabiliyor. Bu süpermarket arabası şu anda sadece bir prototip. Yani yakında marketlerde görmeyi beklememek lazım. Yine de otomotiv devinin güvenli teknolojisi için güzel ve yaratıcı bir reklam gibi kabul ediilebilir.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.