btbilgi

İnternette reklam pazarı büyük rekabet içinde. Sadece reklam harcamaları çok dikkatli şekilde yapılmıyor, aynı zamanda tüketicinin dikkatini çekmek için de savaş veriliyor. Her sene birbirinden ilginç ve sıradışı reklam teknikleri geliştirilmekte. Tüketiciler karşılarında kendilerine reklam izletip sinema bileti vermeyi vaat eden uygulamalarla da karşılaşabiliyorlar, Brave gibi reklam izleyince kriptopara kazandıran web tarayıcılarla da.

Brave aslında yeni bir web tarayıcı değil. Şimdiye kadar daha çok gizlilik odaklı kullanıcılara yönelik sunuulmuş bir ürün olarak dikkati çekmekteydi. Şimdi ise eklenen yeni özellik ile bunun üzerine kriptopara kazanma şansı veriyor. Normalde reklamları ve kullanıcılarıın gezdiği sayfaları takip eden yöntemleri engelleyen tarayıcı 2016’dan bu yana piyasada ve yaklaşık 6 milyon kullanıcısı var. Ama Brave’in arkasındaki şirket bu kadarla kalmadı ve kendi kriptoparasını da piyasaya sürdü.

Brave’in Ethereum tabanlı ‘Basic Attention Token’ı (BAT), 2017 yılında ortaya çıktı. 2017’nin Mayıs ayında bir dakikadan daha az bir sürede 35 milyon dolar’lık BAT satıldı ve CoinDesk bu kriptoparayı “saniyeler içinde satışı bitmiş ICO” olarak lanse etti. Her ne kadar bu dijital para değiştokuşa fırsat verse de, firması için pek fazla işe yarar bir varlığa dönüşemedi. O dönemden beri ICO projeleri (piyasaya bir kriptoparayı ilk kez sunma operasyonu) ülkelerin düzenleme kurumlarından daha fazla baskı görüyor ve işler eskisi kadar kolay değil. Rekabetin çok büyük olduğu dijital para piyasalarında, her firma kendi parasını bir işe yaradığını ispat ederek öne çıkmaya çalışıyor.

Brave tarayıcısının kullanıcıları, ellerindeki BAT birimlerini web sitelerine ve YouTube ünlülerine bağış yapmak için değerlendirebiliyordu. Artık yeni bir seçenek daha var, kullanıcılar web tarayıcı içinden özel reklam uyarıları almaya başlayacaklar. Eğer reklamı kabul edip sonuna kadar izlerlerse, kendilerine bir miktar BAT ödemesi yapılacak. Firma reklamlardan gelecek gelirin yüzde 70 kadarını, reklamları izleyen sadık kullanıcılarına dağıtacağını söylüyor. Firma CEO’su Brendan Eich, Wired’a yaptığı açıklamada reklam izlemenin her ay kullanıcılara 5 dolara kadar ek gelir sağlayabileceğinden bahsetmekte.

Her çekici teklifte olduğu gibi, burada da olumsuz bir nokta var. Kullanıcılar reklam izleyerek kazandıkları kriptoparaları ay sonunda hemen çekip nakite çeviremeyecekler. Şimdilik BAT ile ödemeyi kabul eden satıcılara sistem üzerinden ödeme yapılabilecek. Çünkü Brave’in arkasındaki şirket henüz kullanıcıların dijital paralarını gerçeğe çevirmeleri için gerekli kimlik onaylama altyapısını devreye sokmamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.