btbilgi

Dünyanın birçok ülkesinde sigara kullanımını azaltmaya yönelik kampanyalar ve reklamlar yayımlanmakta. O kadarla da kalmıyor, sigaranın zararlı etkilerini azaltmayı hedefleyen elektronik sigaralar da oldukça popüler. Her ne kadar zararlı etkileri daha az görüse de, e-sigara denilen bu ürünlerin de kendilerine göre problemleri var. Meyveli tadları ve trendy görüntüleri altında, e-sigaralar insan sağlığı için tahminlerden daha tehlikeli olabilir.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) yayımladığı bir e-sigara araştırmasında bu konudaki belli mitleri ve yanlış bilinenleri ele almış. CDC raporuna göre e-sigaraları içmek o kadar da sağlıklı değil. İçlerinde nikotin dışında dumanla akciğerlere giden ultraince zararlı partiküller, tad için kullanılan ‘diacetyl’ gibi kanser yapıcı kimyasallar, nikel, kalay ve cıva gibi ağır metaller bulunuyor. E-sigaralar özellikle gençler, çocuklar, hamile kadınlar ve tütün ürünleri kullanmayan tüm yetişkinler için en az geleneksel sigaralar kadar zararlı denilmekte.

Şimdi bunun da ötesinde yeni bir araştırmanın sonuçları e-sigara içindeki zararlı maddelere yenilerini ekliyor. Harvard Toplum Sağlığı Okulu’ndan gelen çalışmada piyasadaki 75 çeşit e-sigara ürünü incelenmiş. ABD çapında gerçekleştirilen çalışmada 37 adet kartuşlu ve 38 adet de yeniden doldurulabilir sıvı bölmeli olan ürünler yer almış. Ürünlerin ülkenin en çok satılan 10 markasından alındığı da belirtilmekte.

Bulgulara göre bunların 23 tanesinde endotoksine rastlanmış. Endotoksin genelde gram-negatif türü bakterilerde bulunan cinsten ve bu bakteriler insanlara bulaşabilen bir çok hastalığı taşıyorlar. İncelenen e-sigaraların yüzde 81’inde ise glukan izlerine rastlanmış. Glukan birçok mantar türünün hücre duvarlarında bulunabilen bir madde. İnsanlar için zehirli ve bu toksine maruz kalmanın astım, akciğer yetmezliği ve ciğerlerde yanmaya yol açabildiği bilgisi veriliyor. Endotoksinler ve glukanın bir araya gelmesi sonucu, insanlarda akut ve kronik solunum yolları rahatsızlıkları oluşabilmekteymiş.

Araştırmanın ‘Environmental Health Perspectives’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalesinin baş yazarı Mi-Sun Lee şunları söylüyor: “Zararlı kimyasal maddelerin solunmasına ek olarak, e-sigara kullanıcıları aynı zamanda endotoksin ve glukan gibi biyolojik kirletici maddeleri de solumaktalar. Bu ürünlerle ilgili yeni düzenleme politikaları oluşturulurken, bu yeni bulgular da dikkate alınmalıdır.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.