btbilgi

Gelişmiş ülkeler (ve bazı gelişmekte olanlar bile) gözünü uzaya dikmiş durumda. Her sene yeni yörünge istasyonları, Ay araçları, insanlı Mars görevlerinin ayrıntıları ve üs tasarımları ortaya çıkartılıyor. Şimdi de uzay araştırmaları ile yakından ilgilenen ülkelerden Çin’den epey iddialı resmi bir açıklama geldi. Buna göre Çin Ay’daki ilk kalıcı üssünü 10 yıl içinde inşa etmiş olmak istiyor.

Açıklamayı yapan kişi, Çin Ulusal Uzay Kurumu’nun müdürü Zhang Keijan. Çarşamba günü gerçekleşen bir etkinlikte ülkenin planladığı bir dizi uzay sondası, Ay aracı, yeni yörünge istasyonu ve insansız Mars görevi için bilgiler verilmiş. Henüz bunların ne kadarının gerçekleşeceği tabi ki bilinmiyor. Ama Çin hepsini başarabilirse, uzay araştırmaları ve uzay teknolojisi konusunda dünyanın lider ülkelerinden biri haline gelmeleri işten bile değil.

Daha önce Çin’in yeni yörünge üssü projesi olan Tiangong (Heavenly Palace) hakkında çeşitli bilgiler verilmişti. 2022 yılında ilk parçasının uzaya yollanması beklenen uzay istasyonu, 2024 yılında resmi olarak emekliye ayrılması mümkün olan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun yerine geçecek bir proje olabilir.

Bunun dışında 2020 yılında bir Mars sondası ve 2019 yılı sonunda bir Ay sondası da planlar arasında. Aslında ‘Chang’e-5’ isimli Ay sondası 2017’nin ikinci yarısında Dünya’nın uydusuna gidecekti ama aksaklıklar projenin defalarca gecikmesine sebep oldu. Ay’dan taş ve toprak örnekleri getirmesi beklenen Chang’e-5 sondası, Çin’in ‘Long March 5 Y2’ kodlu dev roketinin yaşadığı şanssız problemler yüzünden bu senenin sonunda görevine başlayabilecek.

Ay üssü ise bunların içinde en dikkat çekici olanı. Çin önceleri ya yeni bir uzay istasyonu veya bir Ay üssü konusunda seçenekler üzerinde çalışıyordu. Ama son açıklama ile bu konuda daha kararlı oldukları anlaşılıyor. 2019’un Ocak ayında Ay’ın karanlık yüzüne ilk bakışı atmamızı sağlayan uyduyu yollayan ülke, 10 yıl sonra da Ay’a ayak basmakla kalmayıp, orada kalıcı bir üs bile kurabilir güçte olacak gibi görünüyor. Üssün Ay’ın güney kutbunda yer alacağı da verilen bilgiler arasında.

Çin’in halen ABD’nin ardından, dünya çapında uzay araştırmalarına en fazla bütçe ayıran ikinci ülke olduğu bilgisi Phys.org sitesi tarafından aktarılmakta. ABD ve Çin’i üçüncü olarak Rusya ve dördüncü olarak Japonya takip etmekte. Bu bütçenin hem devlet hem de özel sektör projelerinden oluştuğu da hatırlatılıyor. Çin’in 2017’de uzay projelerine ayırdığı paranın yaklaşık 8,4 milyar dolar olduğu da ayrıca belirtilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.