btbilgi

Oldukça faydalı bir teknoloji olan blokzinciri, kendini en iyi kriptoparalarla göstermiş durumda. Tüm dünyanın Bitcoin ile bildiği kriptoparalar, sadece son kullanıcının değil, küçüklü büyüklü tonla firmanın da ilgisini çekmekte. Bunların arasında Microsoft ve Facebook bile var. Facebook’un daha önce WhatsApp dahilindeki para alışverişi işler için kendine özel bir kriptopara geliştirdiğini duymuştuk. Şimdi de aynı yola Samsung çıkıyor galiba.

CoinDesk Korea sitesinin verdiği habere bakılırsa, Güney Kore kökenli teknoloji devi Samsung, ‘Samsung Coin’ adı altında kendi kriptoparasını tasarlıyor olabilir. Samsung’un iç işleyişine yakın ama adı verilmeyen bir firma yetkilisi tarafından gelen iddia ne yazık ki başka hiçbir kaynak veya Samsung’un kendisi tarafından doğrulanmış değil.

Ayrıca haberle gelen ayrıntılar da pek az olduğu için kimse tam resmi göremiyor. Fakat Samsung’un hazırldığı söylenen blokzinciri çözümünin Ethereum odaklı olacağı verilen bilgiler arasında. Popüler kriptopara Ethereum’un üzerine kurulmuş olduğu blokzinciri platformu sayesinde, yeni kriptoparaların yaratım sürecinin oldukça kısalabildiği bilinmekte. Ayrıca Samsung’un çözümünün halka açık veya hibrit (herkese açık ve özel karışımı ağ) olabileceği de aktarılmış.

Habere bakılırsa Samsung kendi blokzinciri ağını kurduktan sonra da, şimdilik ‘Samsung Coin’ diye adllandırılan (ama yine remsen onaylanmamış) kendi kriptoparasını pazara sunacak. Fakat bu dijital paranın nasıl ve nerelerde kullanılacağı konusunda henüz işe yarar bir bilgi verilmemiş. Ama firmanın bu ve benzeri birkaç proje üzerinde en az bir yıldır aktif şekilde çalışmakta olduğu da söyleniyor.

Samsung bu alanda sıfır noktasında değil. Galaxy S10 akıllı telefonunda yeni devreye alınan bir kriptopara cüzdanı ve dağıtık uygulama desteği (örnek: kripto oyun platformu Enjin ve kripto koleksiyon uygulaması CryptoKitties) bulunmakta. Bu türden bir servisten faydalanması beklenen kendi Samsung Pay dijital ödeme sitstemine de sahip. Dolayısı ile firmanın bunların hepsini birleştirecek veya en azından birlikte sinerjisinden faydalanmasını sağlayacak bir yaklaşımı benimseyecek olmasından bahsedilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.