btbilgi

Türkiye’de diyabet hastalığı görülme oranının yüzde 14 civarında olduğu bilgisi veriliyor.  Diyabete bağlı organ hasarları ve hasarlı organın tamamen ya da kısmen cerrahi yöntemlerle kesilmesi için yapılan ampütasyon ameliyatları da buna bağlı şekilde artmakta. Ampütasyonun genel anestezi altında yapılması, diyabet hastaları için oldukça riskli ama şimdiye kadar buna alternatif bulunmamıştı. Uzun yıllardır doktorları ve hastaları zorlayan bu problemin çözümü, Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’de geliştirilen ‘Maltepe Kombinasyonu’ isimli yöntem ile geliyor.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı öğretim üyelerinin geliştirdiği yöntem, lokal anestezi altında sinir blokajı sağlanması esasına dayanıyor. Kalça ve uyluk ampütasyonu yapılacak hastanın iki interfasyal bloğu birleştiriliyor yani ameliyat edilen organa giden sinirler duyarsızlaştırılıyor. Böylece anestezinin beraberinde getirdiği hayati riskler ortadan kaldırılmış oluyor.

‘Journal of Clinical Anesthesia’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalede yer alan teknik, ‘Maltepe Kombinasyonu’ adıyla uluslararası tıp literatürüne geçmiş durumda. Tekniğin geliştirilmesinde Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Serkan Tulgar, Dr. Onur Selvi, Dr. Özgür Şentürk, Uzm. Dr. Ömer Kays Ünal, Doç. Dr. David T. Thomas ve Prof. Dr. Zeliha Özer’in imzası bulunuyor.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selim Nalbant, üç senelik bir çalışmanın ürünü olan bu yöntemle şu ana kadar sekiz ameliyat yaptıklarını aktarmakta. Bu teknikte hastalarda anesteziden kaynaklanan hayati risk tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Ayrıca ameliyat sırasındaki uyanıklık ve sonrasındaki konfor açısından, yöntemin ampütasyon cerrahisinde büyük bir adım olduğu ifade edilmekte.

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde uygulanan yöntemin birçok avantajının olduğunu vurgulayan Nalbant şu açıklamayı yapıyor: “Hastalarda, uzuv kaybına bağlı olarak gelişebilen ve bizim ‘fantom ağrı’ dediğimiz bir ağrı çeşidi görülüyor. Kesilen uzvun ağrısı, uzuv olmasa da devam edebiliyor. Uyguladığımız yöntemle ameliyat olan hastalarda fantom tipi ağrı da görülmedi. Hasta uyutulmadığı için de sürecin farkında, bu nedenle durumu kabullenmesi daha kolay oluyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.