btbilgi

Siber saldırılar her geçen sene artmakta ve kullanılan teknikler de karmaşıklaşmakta. Bazı saldırganlar nokta atışlı, hedefe yönelik saldırıları tercih ederken, bazıları da geniş yelpazede operasyonlar düzenleyebiliyor. Ne dev firmalar, ne de KOBİler bu saldırılardan kaçınamıyorlar. Farklı yeteneklerde siber suçlular, gözlerine kestirdikleri değişiklik büyüklüklerdeki kuruluşlara dadanabiliyorlar. Büyük siber güvenlik bütçelerine sahip firmalar daha donanımlı olabilir belki, fakat küçük ve orta boy işletmelerin bazıları bu saldırılara karşı hazırlıksız yakalanıyor.

İş sürekliliği çözümleri şirketi Clonera, KOBİlerin siber güvenlik için harcadıkları maliyetlerin gün geçtikçe artmakta olduğuna dikkat çekmiş. KOBİlerin siber saldırılara karşı harcadıkları ortalama maliyetin 50 bin doları geçtiği bilgisi verilmekte. ABD, Birleşik Krallık, Fransa, Almanya ve Belçika’da 850 KOBİden toplanan veriler ışığında elde edilen bir araştırmanın sonuçlarına göre, KOBİlerin yüzde 90’ı optimize siber güvenlik çözümlerini uygulamakta zorlanmakta. Bu kurumlar için uygun bir alternatif olarak yönetilen hizmet sağlayıcılarının servisleri önerilmekte.

Araştırmaya bakılırsa, KOBİler iyi korunmadıklarını anladıkları anda doğru bir güvenlik çözümü için çok daha fazla ödeme yapmayı kabul edebilmekte. Ayrıca bu kurumların yüzde 25’inin bir siber saldırı sonrasında yönetilen hizmet sağlayıcısını değiştirme eğiliminde oluyor. Raporda dikkat çeken bir başka bilgi ise, KOBİlerin yüzde 77’sinin 5 yıl içerisinde siber güvenlik ihtiyaçlarını dış kaynaklardan karşılayacaklarını öngörüyor olmaları. Bu da küçük ve orta boydaki kurumların dahili kaynakları ile aldıkları önlemleri yeterli bulmuyor olmalarını gösteriyor.

KOBİler potasiyel bir güvenlik zafiyetinin müşteri sadakatini etkileyebileceği konusunda giderek daha bilinçli olmalarına da raporda işaret edilmekte. Araştırmaya göre günümüzde KOBİlerin yüzde 89’u siber güvenliği ilk beş iş önceliğinden biri olarak görmekte. Araştırma sonuçlarını ele alan Clonera, KOBİlerin güvenlik konusunda daha bilinçli hale gelmelerinin iyi olduğunu ama her siber saldırıdan sonra hizmet sağlayıcı değiştirmenin veya daha pahalı güvenlik sistemlerine acil alınmış kararlarla yatırım yapılmasının büyük masraflar anlamına gelmekte olduğunu hatırlatmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.