btbilgi

Dron yoluyla evlere paket ulaştırmak, şu anda tüm lojistik firmalarının üzerinde çalıştığı trend bir konu. Uçan veya tekerlekli dronlarla paket teslimatı hem işletmelere hem de tüketicilere yarayacak bir yaklaşım. Uzun vadede trafik sıkışıklığını, hava kirliliğini ve karbon emisyonlarını azaltma potansiyeline sahip. Bir başka avantajı ise ilaç dahil hızla ulaştırılması gereken ürünleri hedeflerine çabuk şekilde götürmek mümkün. Amazon, DHL, Airbus, UPS, Zipline ve Uber dahil olmak üzere bu alanda çeşitli çalışmalar yapan birçok firma var. Ama ABD’de ilk izni Wing isimli şirket almış durumda.

Google’ın ana firması olan Alphabet’in bir alt kuruluşu olan Wing, daha bir ay önce Avustralya’nın başkenti Canberra’da dron teslimatları için izin almayı başarmış. Şirket şimdi de ABD Federal Havacılık İdaresi’nden (FAA) resmi bir ticari dron teslimatı izni almış. FAA sertifikası, şirket tarafından yapılan 70 bin’den fazla deneme uçuşundan sonra verilmiş. Bu uçuşların 3 binden fazlasının, Avustralya’daki evlere gerçekleştirilen teslimatlar olduğu bilgisi veriliyor. Wing sertifikasyon sürecinde FAA’ya, dron ile yapılan paket teslimatlarının, arabalar ile yapılanlardan daha güvenli olduğuna dair kanıtlar içeren raporlar sunmuş.

ABD’de drone teslimatları için izin alan ilk şirket: WingWing’in tamamen elektrikli dron aracı sabit kanatlı bir gövdeye, dikey kaldırma için toplam 12 pervaneye ve yatay uçuş için iki pervaneye sahip. Şirket bu tasarımın dronun oluşturacağı gürültüyü azaltmak için yapıldığını söylüyor. Tüketiciler ve sertifikasyon kuruluşları için bu tür uçan dronların yaratacağı ses kirliliği büyük bir endişe kaynağı.

Başka bir konu da güvenlik. Tüm şehirde birdenbire yüzlerce, binlerce dronun teslimatlar yapmaya başlamasının getireceği olası güvenlik problemleri göz ardı edilecek gibi değil. Bu sıkıntıların bir kısmını çözebilmek için, dron tasarımında yukarıdan paket indirme tekniği tercih edilmiş. Dron teslimat yapacağı adrese geldiği zaman havada duruyor, geri çekilebilir bir ip aracılığıyla paketi zemine indiriyor. Teslimat tamamlandıktan sonra da ipi yukarıya alıp depoya dönüşe geçiyor.

Wing şirketi sadece dron teslimatları ile uğraşmıyor. Aynı zamanda FAA, ABD Ulaştırma Bakanlığı ve başka kurumların üzerinde beraberce çalıştıkları ‘İnsansız Uçak Sistemi Entegrasyon Pilot Programı’na (UAS IPP) da destek vermekte. Bu program sayesinde uçan dron ve benzeri araçların topluma entegrasyonunun kolaylaştırılması hedeflenmiş. Şirket bu prgogram dahilinde Güneybatı Virginia, Blacksburg ve Christiansburg bölgelerindeki firmalara ve potansiyel iş ortaklarına yılın ikinci yarısında teslimatları denemeleri sunmayı planlamış. Wing bir yandan Avustralya’daki testlerine devam ediyor, bir yandan da önümüzdeki aylarda Finlandiya’da bir denemeye başlamaya hazırlanıyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.