btbilgi

Çocukları geleceğin dünyasına hazırlamak, ilgi, yetenek ve becerileri doğrultusunda yetiştirmek amacıyla hayata geçirilen Zeka Gücü projesi, 27 ilde 33 teknoloji laboratuvarına yayılmış durumda. Turkcell’in liderlik yaptığı, 2016’da MEB himayesinde ve BİLSEM bünyesinde başlayan program sayesinde, Anadolu’daki üstün yetenekli öğrenciler potansiyellerini geliştiren teknolojilere erişebiliyorlar. Türkiye’nin teknoloji üretme hedefine doğru ilerleyen program dahilinde, çocuklar geleceğin robotlarını tasarlıyorlar.

Zeka Gücü Laboratuvarları’nda çeşitli teknik olanaklar sunulmakta. Bunlar arasında dizüstü bilgisayarlar, üç boyutlu yazıcılar, akıllı tahtalar, elektronik setler ve alet takımları var. Çocukların aldığı eğitimler ise yapay zeka, kodlama, uzay bilimleri, robotik, akıllı ev ve bulut teknolojileri odaklı gerçekleşmekte. Türkiye’de “Maker Hareketi”ne yönelik en kapsamlı adımlardan biri olan Zeka Gücü; 2019 itibarıyla Stanford, Harvard, MIT gibi üniversitelerin kullandığı Open edX altyapısını kullanan eğitim platformunu da hayata geçirmiş.

Sivas BİLSEM’li çocuklar programda geleceğin teknolojilerine yönelik, çok fonksiyonlu ‘YİĞİDO İnsansı Robot’u hayata getirmiş. Robot güvenlik ve hizmet sektörü başta olmak üzere birçok alanda kullanılabilecek bir yapıda tasarlanmış. Toplamda 36 ayrı eklem hareketini yapabilen insansı robot, bir noktadan başka bir noktaya hareket edebiliyor.

Afyon Dumlupınar BİLSEM öğrencileri ise ‘Radyo Frekansında Flex Sensörlü Robotik El’ projesini geliştirmiş. Bu robot insanların girmesinin tehlikeli olduğu bölgelerde kullanabilecek. Çalışanların elektrik çarpmalarına maruz kalabileceği mesleklerde, can güvenliğinin sağlanmasına yardımcı olması amaçlanmış. Bomba imha işlemlerinde temas gerektirmeden uzaktan kontrol ile işlemin gerçekleştirilmesi ve arama kurtarma çalışmalarında ölüm oranlarının azaltılması mümkün olabilecek.

Bir diğer ilginç proje ise Antalya BİLSEM öğrencilerinden gelmiş. Öğrencilerin tasarladığı ‘Zihin Kontrollü Ev’ projesi, düşünce gücüyle bazı basit işlemlerin yapılabilmesini sağlayabilecek.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.