btbilgi

Japonya’daki büyük şehirlerde 2019 başından beri ilginç bir servis yer almakta. Taksilerdeki ön koltukların arkasında, yolcu bölümüne bakan tabletler görebilirsiniz. Yolcular bu tabletlerde kendilerine göre seçilmiş reklam videoları ve imajları olduğunu farkediyorlar. Premium Taxi Vision adı verilen bu sistem, yolcuların rahat ve eğlenceli bir seyahat geçirmeleri için planlanmış. Fakat asıl ilginç olan bu sistemin hangi yolcuya nasıl bir reklam göstereceğini seçmesi kısmı.

Japonya’da yaşayan bir Google mühendisi olan Rosa Golijan, Twitter’da bu tabletlerin görüntülerini paylaşmış. Ekrandaki metinde tabletin bir kameraya sahip olduğu, araca binen yolcunun tarandığı ve cinsiyetinin belirlenmesi için analiz edildiği yazmakta. Analiz sonucu da, yolcu için daha uygun ve daha çok ilgisini çekebilecek reklam içeriği sağlamada değerlendiriliyor.

Japon taksilerinde yüz tanıma ile reklam sunan tabletlerGolijan’ın paylaşımlarının üzerine, başka bir kullanıcı sistem hakkında Twitter’da daha fazla detay paylaşmış. Buna göre tabletlerdeki yüz tanıma kamerası ile toplanan veriler, Japon e-ticaret platformu DeNA Co Ltd’ye gidiyor. Tablet üzerindeki sayfalarda bulunan bir QR kod sayesinde, firmanın sistemle ilgili “Güven ve Güvenlik” başlıklı sayfasına erişilebiliyor. Burada toplanan verilerle ilgili daha fazla bilgi aktarılmakta.

DeNA web sitesine bakılırsa, taksi yolcularının kaydedilen yüz tanıma videoları, o yolcu ile ilgili bir profil oluşturmada kullanılmakta. Bu profilde tarama sonucu analiz ile cinsiyet, yaş ve yolcu sayısı belirleniyor. Buna benzer bilgilerin toplamı Japon reklam ajansı Geniee Inc.’e gönderilmekte. Reklam gösterme sistemi de profile uygun bir reklam seçip, taksideki tablete bunu yollamakta.

DeNA bu sistemde yolcuların videolarının Geniee şirketine yollanmadığını ve yolcu araçtan indiği anda silindiğini belirtmiş. Ayrıca yolcu eğer isterse bu sistemde yer almamayı, tarama için çekilen videosunun silinmesini ve profilinin oluşturulmamasını da talep edebiliyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.