btbilgi

Streaming video işi giderek daha karlı hale geliyor. Buna en güzel kanıt Netflix’in 2019 ilk çeyrek finansal raporu denilebilir. İlk çeyrek raporunu açıklayan video servisi, dünya çapında neredeyse 150 milyon aboneye yaklaşan kullanıcı tabanı ile liderliğini koruyor. Netflix bu rakamın 9,6 milyonu sadece 2019’un ilk üç ayında gerçekleştirmiş durumda. 9,6 milyon yeni abonenin 7,9 milyon kadarının uluslararası pazarlardan ve 1,7 milyonunun da ABD’den katıldığı bilgisi veriliyor.

Netflix en büyük medya firmalarından biri olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor. Yalnızca kökenlerinin bulunduğu ABD’ye takılıp kalmış da değil. Sonuçlar firmanın ABD dışında çabalarını nasıl artırdığına tanıklık etmekte. Raporda uluslararası abonelerin, toplam abone miktarının yüzde 60’ını oluşturmakta olduğu aktarılmış. Bu da 2016’daki yüzde 40 oranda göre büyük bir gelişme. Fakat ABD ile uluslararası abone oranlarının hala bu seviyede olması, Netflix’in uluslararası pazarda çok daha fazla potansiyeli olduğunu da göstermekte deniliyor.

Netflix streaming servisinden memnun 150 milyon abone2016’dan beri uluslararası aboneliklerin düzenli büyümesi neredeyse 4 katına yükselmiş (yılın çeyreği başına 2 milyondan 8 milyona). Fakat Netflix’in elde edebildiği kadar çok aboneye ihtiyacı var. Bunun iki sebebi bulunmakta. Birincisi firmanın devamlı büyüyen izleyici kitlesine daha iyi hizmet verebilmek için altyapısını ve içerik yelpazesini hızlı şekilde genişletiyor olması. Firma tüm bulut altyapısını Amazon Web Services’a aktardı. Ayrıca kendi içerik dağıtım ağını da (CDN) geliştirdi.

İçerik kısmında ise milyarlarca dolar harcamaya devam ediyor. 2017 yılında platformda gösterilecek dizi ve filmlere toplamda 9 milyar harcayan Netflix, 2018’de bu rakamı 13 milyar dolara yükseltti. 2019 sonunda ise içeriğe 15 milyar dolar harcamış olması bekleniyor.

Firmanın abonelere açlığının ikinci önemli sebebi ise rekabetin kızışıyor olması. Sadece ABD’de değil, uluslararası pazarlarda da video streaming servisleri yükseliyor. Netflix’in zaten Hulu ve Amazon gibi iddialı rakipleri mevcuttu. Medya devi Disney bu sene kullanıma açacağı Disney+ video servisi ile en büyük rakiplerden biri olacak gibi gözüküyor. Apple da TV+ servisi ile “pazarda ben de varım” dedi. Ayrıca ABD kökenli rakipler arasında telekom şirketleri de bulunuyor. AT&T’nin WarnerMedia firması ve Comcast’in NBCUniversal’ı 2020’de kendi video streaming servislerini devreye sokacaklar. Bakalım şu anda açık ara ile lider olan Netflix, gelecek 5 sene içinde ne gibi bir pozisyonda olacak?

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.