btbilgi

Elektrikli araçlar çok kısa zamanda çok yol katettiler. Batarya teknolojilerindeki gelişmeler ve elektrik motorlarının küçülüp daha verimli hale gelmeleri, mobilite çözümlerinde yepyeni seçenekler sunuyor. Tüm bunların üzerine yapay zeka, makine öğrenme ve veri analizi ekleyince ortaya otonom arabalar çıkıyor. Ama o kadarla kalmıyor. Ocak ayında düzenlenen CES 2019 tüketici elektroniği fuarında ilk kez duyurulan Xmera elektrikli bisiklet, ikinci aşamada saydığınız teknolojileri barındırarak sıradışı bir ürün haline gelmekte.

Xmera bisikleti üreten firma şimdi de bu ilginç ürünle ilgili ayrıntılı bilgiler ve teknik detaylar yayımlamış durumda. Bisikletin kendisi günümüzde sıkça görebileceğimiz elektrikli bisikletlerden çok da farklı bir tasarıma sahip değil. Modern ve sade görüntüsü ile becerilerine dair ipucu da vermiyor. Asıl olay bisikleti kullanan kişinin taktığı özel kask ve bileklikte yatmakta. Bu iki aksesuar içlerindeki çoklu sensörler ve algılayıcılar ile kullanıcının beynini okuyorlar denilebilir.

Firma bisiklet ile beraber gelen kaskın, tıpta beyin dalgalarını tarayıp zihinsel rahatsızlıkları ortaya çıkartmaya yarayan EEG (elektroensefalogram) teknolojisine sahip olduğunu söylüyor. Bu da bisikletin kullanıcının beyin dalgalarını gerçek zamanlı şekilde yakalayabilme anlamına geliyor. Ayrıca akıllı saatlerdeki bedensel sinyalleri tarama özelliğine sahip bir bileklik de beraberinde geliyor. Bu iki cihazdan toplanan tüm ham sinyal ve veriler, makine öğrenme algoritmaları ile analiz edilmekte. Bu sayede bisikletin, kullanıcının yapmak istediklerini önceden saptayabilmesi ve kullanımda rahatlık sağlamak için kendi kendine karar verebilmesi söz konusu.

Mesela beyin dalgalarını tarayan Xmera sürücünün ruh halini, fiziksel zorlanma seviyesini ve nabzını analiz edip, elektrikli motor ile sürüşe daha fazla destek olmaya karar verebilecek. Ayrıca kullanıcı sakin bir sürüş değil de egzersiz istediğinde bunu da anlayabilecek. Sürücünün bisikleti kullanım şablonları oluşturulup, gerektiği yerde gerekli uyarıları vermek de mümkün.

Bisikletin yapay zekasının bunların dışında da işlevleri var. Hem akıllı kask hem de akıllı bileklikten gelen sinyaller sayesinde, sürücü ışıkları veya yan sinyalleri sadece düşünerek çalıştırabilecek. Eğer beyin sinyalleri doğru okunamaz ise, bilekliğin taradığı bilek ve parmak hareketleri birer komuta dönüştürülebilmekte.

Xmera bisiklerin genel teknik özellikleri ise şaşırtmıyor. Elektrikli motoru 250 watt güce ve bataryası 36 volt kapasiteye sahip. Maksimum hızı saatte 25 kilometre ve menzili ise 40 kilometre şeklinde verilmiş. Ürünü geliştiren firma kısa süre içinde bir kitlesel fonlama kampanyası ile elektrikli bisikleti meraklılarına sunmaya başlamayı planlamış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.