btbilgi

Herkese açık kablosuz internet bağlantılarını artık her yerde bulmak mümkün. Kafelerde, restoranlarda, devlet kurumlarında ve hatta belediye otobüslerinde bile varlar. Çoğunluğu vatandaşların ücretsiz kullanımına açık bu ağlar büyük kolaylık sağladığı gibi, çok ciddi güvenlik sorunlarına da gebeler. Sadece kişisel kullanım değil, halka açık Wi-Fi bağlantılarını ofis dışında çalışanların da kullanmakta olduğu saptanmış. Sorunların büyüğü de burada başlıyor.

Halka açık Wi-Fi ağlarından kaynaklanan endişeler yeni değil, ancak artık daha fazla insan hareket halindeyken internet erişimi istiyor. Özellikle de ofisten uzakta çalışanlardaki ani artış, şirketler için çok büyük bir güvenlik tehdidi oluşturmakta. Çünkü çalışanların çoğu kafelerde, kütüphanelerde veya ortak çalışma alanlarında kablosuz ağlara bağlanma eğilimde. İş konferansları için seyahat eden yöneticiler bile bazen dikkat etmeden bu ağları kullanıyor ve şirketleri için risk oluşturuyorlar.

Bu yıl düzenlenen güvenlik etkinliklerinden ‘RSA Conference’de yapılan bir araştırma, bu konuda uzmanların fikirlerini aktarmakta. Siber güvenlik firması Lastline tarafından yayımlanan rapor, konferansa katılan 136 güvenlik uzmanı ile gerçekleştirilmiş. Rapora göre güvenlik uzmanlarının neredeyse yarısı (yüzde 45) güvenliksiz bir halka açık Wi-Fi ağına bağlanmaktasa, umumi bir tuvalette yalınayak yürümeyi tercih edebileceklerini ifade etmekte.

Güvenlik uzmanları sadece açık kablosuz internet servislerinden de yakınmıyor. Kişisel ve kurumsal güvenlik konusunda başka önlemler de alıyorlar. Raporda katılımcıların yaklaşık yüzde 70’inin dizüstü bilgisayarlarının web kameralarını kapadığı da belirtilmiş. Ayrıca yüzde 44’ü tüm cihazlarında düzenli olarak iki faktörlü kimlik doğrulama ve şifre güncelleme yapıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 92’si, siber güvenliği ABD için sınır güvenliğinden daha büyük bir tehdit olarak nitelendirmiş.

Katılımcılara hangi teknoloji devine siber güvenlik konusunda en az güvendikleri sorulduğunda, gelen cevaplar şaşırtıcı değil. Kişisel verileri için en az güvenlien firma yüzde 76 ile Facebook. Onu yüzde 27 ile Microsoft, yüzde 25 ile Amazon, yüzde 24 ile Apple ve yüzde 20 ile Google uzaktan takip ediyor.

Lastline CEO’su John DiLullo raporla ilgili şunları söylemekte: “Bu araştırma, hepimizin dışarıda bir yerlerde bulunduğundan şüphelendiğimiz korkuların bir çoğunu ele almakta. Bilgi varlıklarımız ve gizliliğimize yönelik tehditler her zamankinden daha derin. İşin kötüsü durum daha iyiye değil, her geçen dönem daha da kötüye gidiyor.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.