btbilgi

Samsung’un ve akıllı telefon pazarının ilk seri üretim katlanabilir cihazı olacak Galaxy Fold, sınırlı bir şekilde 26 Nisan’da piyasaya sürülecek. Fakat bir ilk olduğu ve henüz esnek ekran teknolojisi olgunlaşmadığı için, daha ilk günlerden cihazda sorunlar saptanmaya başlandı bile. Seri üretim öncesi ilk parti telefonlar basın mensuplarına deneme için verildi ve cihazın esnek ekranının kaplamasında hemen sorunlar görüldü. Bazı kullanıcılar ekranların ikinci günden bozulduğunu, bazıları ise ekranın üst katmanının soyulduğunu söylediler.

Peki bu yenilikçi cihazın içinde neler oluyor acaba? Çoğu test kullanıcısı cihazlarındaki sorunları gözardı edip, Samsung’dan değiştirme alma seçeneğini kullandı. Ama Çin kökenli Weibo sitesindeki bir blogun sahipleri bunu tercih etmemiş. Onun yerine Galaxy Fold telefonu söküp, içinde ne var diye bakmışlar. Her ne kadar sayfa sonradan yayından kaldırılmış olsa da, gösterilen imajlar doğal olarak internete yayılmış.

Samsung Galaxy Fold: Katlanır telefonun kaput altına ilk bakışİlk bakışta Galaxy Fold cihazının içinin epey dağınık olduğu görülebiliyor. Unutmamak gerekir ki bu seri üretim öncesi sınırlı şekilde üretilmiş bir partiye ait. Yani seri üretimiş versiyonlarda iç donanımda ve tasarımda değişiklikler olması normal olacaktır. Ayrıca katlanır ekranlı telefonların henüz çok yeni olması ve tasarımın optimize edilmemiş olması da söz konusu.

Samsung Galaxy Fold: Katlanır telefonun kaput altına ilk bakışFotoğraflarda ilk dikkat çeken nokta, esnek ekranın ortasında bulunan menteşe mekanizması. Samsung’un tasarımı ile çok övündüğü bu mekanizma ekranı üç noktadan tutuyor ve olası düşmelere karşı koruma görevi üstleniyor. Ayrıca yine ilk bakışta cihazın çift ekranına ve çift bataryasına giden güç/veri kabloları da dikkat cezbetmekte. Bataryaların birindeki kodlarda kapasite bölümünde “TBD mAh” yazmasıi seri üretim öncesi modelde henüz batarya kapasitesine karar verilmemiş olduğuna işaret etmekte.

Samsung Galaxy Fold: Katlanır telefonun kaput altına ilk bakışMenteşeden çıkan kabloların “L” (sol) ve “R” (sağ) harfleri ile işaretlenmiş olması, ana ekranın sağ ve sol kısmına farklı video sinyalleri gittiğini gösteriyor. Bu da çeşitli kullanıcıların ekrandan ekrana kaydırma yaparken yaşadıkları gecikme efektini açıklıyor denilmekte.

Nihayetinde bu sökme operasyonunun iFixit gibi bu konuda deneyimli bir grup tarafından yapılmadığı ve seri üretim öncesi modele ait olduğu önemle hatırlatılmış. Yani henüz Galaxy Fold akıllı telefonun tamirinin ne kadar zor olacağı konusunda kesin bir bilgi bulunmamakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.