btbilgi

Robotların uzay araştırmalarında ve insanlığın başka gezegenleri keşfinde önemli bir rol oynayacağı kesin. Bu robotların ne şekilde olacağı ise kesin değil. Bazıları Uluslararası Uzay İstasyonu’na yeni yollanacak Astrobee gibi küçük birer cihaz olabilir veya insansı biçimlerde tasarlanıp astronotlara çeşitli görevlerde fiziksel destek verebilirler. İnsansı robotlar arasında ise yeni bir örnek epeyce dikkat çekiyor. King Louie adındaki bu robot şişirilebilir yapısı ile geleceğin uzay görevlerinde yer alma potansiyeline sahip.

Robot King Louie adını Disney’in 1967 yılında sinemalara gelen filmi ‘The Jungle Book’taki kabadayı orangutandan almış. NASA’dan sağlanan fonlar ile geliştirilen robot, ilk bakışta şişme bir oyuncağı andırıyor olabilir. Fakat aslında epey yenilikçi bir sisteme sahip. King Louie biliminsanlarının uzun zamandır üzerinde çalışmakta olduğu esnek ve konfigürasyonu değiştirilebilir robotlara güzel bir örnek.

Robotu geliştiren Brigham Young Üniversitesi Mekanik Mühendisliği bölümü profesörü Marc Killpack, onu şöyle anlatıyor: “King Louie gibi robotlar çok dayanıklı bir kumaş kılıfı ile çevrili hava yastıklarından oluşmakta”. Louie, kol ve bacaklarındaki farklı odaları şişirerek veya söndürerek hareket edebiliyor. Örneğin kolunun altındaki bir odayı şişirmek, kolun yukarı hareket etmesini sağlıyor. Kolun üst kısmındaki bir odayı şişirmek ise kolu aşağı doğru hareket ettirmekte.

Bu yapı insan vücudundaki kas çiftleriyle benzer biçimde işlev görmekte. İnsan bedeni için düşünürsek, bu hareket koldaki biseps kasın kasılması ve trisepslerin gevşemesi anlamına geliyor. Kasları temsil eden odacıklara pompalanan hava ile eklemlerin hareket etmesi, robotun yük taşıma potansiyelini azaltmıyor. Killpack ve ekibi Louie’nin taşıma kapasitesinin, Rethink Robotics’in Baxter robotu gibi daha geleneksel robotlarınkine eşdeğer olduğunu tahmin etmekte.

Peki şişirilebilir bir robotun uzay görevlerinde kullanılmasının ne avantajı var? Sebeplerden birincisi uzaya ekipman yollamanın maliyeti ile ilgili. King Louie gibi bir robot şişirilebilir yapısı sayesinde, benzer büyüklükte standart bir robottan daha az yer kaplayacak. NASA’nın bu projeyi desteklemesinde başka bir sebep daha var. Uzay araştırmaları kurumu Louie’nin uzuv tasarımının, uzayda kullanılabilecek geleneksel robot kollarına veya insansı robotlara alternatif olarak da işe yarayabileceğine inanmakta. Böyle bir robot sönük bir durumda iken hedefine yollanabilir ve çalışması gerektiğinde şişirilip, işi bitince de söndürülebilir. Öyle görünüyor ki, geleceğin uzay robotları hiç de hayal ettiğimiz gibi şeyler olmayacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.