btbilgi

Kendi kendine gidebilen otomobil sektörü, hem otomotiv hem de teknoloji firmalarına çok cazip geliyor. Yakın gelecekte devasa bir pazara dönüşmesi beklenen bu sektör, her kesimden kurumun karlılık beklediği bir alan olacak. Bu alandaki gelişmeler sadece bireysel araba kullanıcılarını değil, kamyon ve otobüs şoförlerini, hatta taksicileri bile etkileyecek. Otonom araç teknolojileri geliştiren firmalardan biri de, kısa süre sonra halka arz edilecek olan Uber.

Uber kurulmasından yıllar sonra halka arz (IPO) sürecine girdi. Aylık 91 milyon aktif müşterisi bulunan paylaşımlı özel taksi servisi, halen 3,9 milyon şoföre ve sadece 2018’in son çeyreğinde 1,5 milyar yolculuk seviyesine ulaşmış. Firma halka arzdan en az 120 milyar dolar gelir beklerken, ilginç bir gelişme yaşandı. Firmanın otonom araç birimi bağımsızlık kazanarak ‘Uber Gelişmiş Teknolojiler Grubu’na (Uber Advanced Technologies Group – ATG) dönüştü ve hemen büyük bir de yatırım aldı.

Verilen resmi bilgiye göre Toyota, Denso ve Softbank birleşerek Uber ATG’ye toplam 1 milyar dolar yatırım yapıyorlar. Bu da Uber’in otonom araç departmanının değerini 7,25 milyar dolar civarında bir yere getirmiş durumda. Toyota geçen sene de Uber’e otonom arabalar için 500 milyon dolarlık başka bir yatırım daha yapmıştı. Uber bu yatırım sayesinde otonom filosuna Toyota Sienna minivan modeli bazlı bir eklenti yapıyor.

Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, “Otonom sürüş teknolojisinin gelişimi, ulaşım ve taşımacılık sektörlerini bildiğimizden çok farklı biçimde dönüştürecek. Sokaklarımızı daha güvenli ve şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getirecektir. Bu duyuruda bahsedilen yatırım, Uber’İn bu pazardaki liderliğini kanıtlar niteliktedir” açıklamasını yapıyor.

Toyota’nın EVP’si (Elektrikli Araç Bölümü Müdürü) Shigeki Tomoyama ise açıklamasında şunları söylemekte: “Uber ATG’nin otonom araç teknolojisi ve servis ağı ile, Toyota Group’un araç kontrol sistemi teknolojilerini, seri üretim kabiliyetini ve Toyota Guardian gibi gelişmiş güvenlik destek sistemleri birleştiriyoruz. Bu sayede daha güvenli, daha düşük maliyetli otonom araçlar ve paylaşımlı araç servisleri vermek mümkün olabilecek.”

Uber’in halka arzının Mayıs ayı içinde gerçekleşmesi planlanmakta. Yatırım anlaşmasının ise 2019’un üçüncü çeyreğine kadar tamamlanmayacağı tahmin ediliyor. Anlaşma Uber ATG’yi, Uber tarafından kontrol edilecek bir tüzel kurum haline getirecek. Ayrıca Reuters’in verdiği bilgiye göre Uber ATG’nin müdürü Eric Meyhofer, yeni oluşturulan yönetim kuruluna başkanlık yapacağı da kesinleşmiş. Yönetim kurulunda Uber’den altı üye, Toyota’dan bir ve Softbank’dan da bir üye atanacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.