btbilgi

Internet dünya çapında olduğu gibi, Türk kullanıcılar için de vazgeçilmez hale gelmiş durumda. Vatandaşların çok büyük bölümünün her gün defalarca kullandığı internet, modern yaşamın bir parçası haline geldi. Ama bu beraberinde ciddi bir sorunu getiriyor, kullanıcıların kişisel bilgilerini kontrol altında tutması. Yeni bir araştırmada, Türkiye’de her üç kullanıcıdan birinin internette gizliliğini nasıl koruyacağını bilmediği ortaya konuluyor.

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırmanın sonuçları endişe verici. 21 ülkede 11 bin’den fazla kişinin katıldığı çalışmanın raporuna göre, Türk kullanıcıların yüzde 37’si internette gizliliklerini nasıl koruyacağını bilmiyor. Daha da kötüsü, yüzde 13’ü gizliliklerini artırmayla ilgilenmediklerini belirtmişler. Kullanıcıların yüzde 16’sı kendileri veya aileleri hakkındaki herkese açık olmaması gereken özel bilgilere internette rastlamış. 18 yaş altındakiler için bu oranın META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) bölgesinde yüzde 20’ye ulaştığı aktarılmakta.

Raporda “gizlilik tükenişi” kavramına yer verilmiş. Gizlilik tükenişi, internette daha az görülür olmak için çaba gösterip bunda başarısız olmak üzerine kurulu bir kavram. Bu durum üçüncü tarafların kişisel bilgilerinizden yararlandığına ve buna direnç göstermenin anlamsız olduğuna inanıp, sürekli gergin yaşama üzerine oluşuyor. Gizlilik konusunda hissedilen bu çaresizlik insanların internet üzerindeki davranışlarını da etkiliyor. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 11’i cihazlarından internete girerken gizliliklerini korumaya yarayan önlemleri almadığını söylemiş.

Raporla ilgili açıklama yapan Kaspersky Lab Tüketici Ürünleri Pazarlama Müdürü Marina Titova, “Veri sızıntılarındaki artışla birlikte kişisel verileri yönetmenin de giderek zorlaşması, tüketicilerin kontrolü kaybettiklerini hissetmelerine ve dijital gizlilik konusunu düşünmekten bıkmalarına neden oluyor. Bu sorunu ortadan kaldıracak sihirli bir çözüm bulunmasa da riski azaltmak için birçok yol mevcut. Temel dijital hijyen ile başlayan bu süreç dijital gizliliği sağlamaya yardımcı olan gelişmiş araç ve teknolojilerin kullanılmasına kadar uzanıyor” diyor.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.