btbilgi

Sosyal medya pek çok alanda köklü davranış değişikliklerine neden olmakta. Bunların arasında en dikkat çeken ise tüketici satın alma davranışlarında oluşan değişim. Günümüzde pek çok şirket ve bireysel satıcı, pazarlama ve iletişim kanalı olarak sosyal medyayı tercih etmekte. Satıcılar ürünlerini geleneksel e-ticaret kanalları dışında, bir yandan da bu platformlar üzerinden satmayı deniyorlar. Bu da sosyal ticaret sisteminin gelişmesine ve giderek yayılmasını sağlıyor.

Online ödeme şirketi Paymes, bu konuda gerçekleştirilen bir araştırmayı ele almış. We Are Social ve Hootsuit, bu senenin başında sosyal medya istatistiklerini içeren “Digital 2019” raporunu yayımlamıştı. Raporun Türkiye bölümünde ülkemizde 59,36 milyon internet kullanıcısı ve 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı olduğu açıklanmıştı. Sosyal medya platformlarına mobil cihazlardan erişenlerin sayısı ise 44 milyon olarak saptanmış. En aktif sosyal medya platformu Youtube, onu Instagram ve Facebook takip ediyor. Türkiye’de 43 milyon Facebook, 33 milyon Instagram ve 9 milyon Twitter kullanıcısı bulunduğu da raporda belirtilmiş.

Bu tabloya bakılırsa satıcılar için sosyal medya, satış kanallarını genişletmek için ideal. Her yıl katlanarak artmakta olan sosyal medya kullanıcı sayıları sayesinde, markalar daha fazla potansiyel müşteriye erişme şansı yakalıyorlar. Tüketici alışveriş alışkanlıkları da bu platformlar sayesinde değişmekte. Paymes’in yaptığı araştırmalara bakılırsa, sosyal medya üzerinden bireysel satış yapan üreticilerden en çok alınan ürün ve hizmetler şöyle sıralanmış:

  • Giyim
  • Takı tasarımı
  • El yapımı oyuncak
  • Yaşam koçluğu
  • Ayakkabı
  • Butik kurabiye/pasta
  • Düğün organizasyonu
  • Düğün aksesuar tasarımları
  • Deri aksesuarlar
  • Dijital ürün/yazılım hizmetleri

Sosyal medyanın tüketiciye ulaşma açısından sunduğu başka kolaylıklara da dikkat çekilmekte. Bu platformlar aracılığı ile hedef kitleye daha kısa sürede ulaşmak ve pazar testlerinin daha kolay yapılması mümkün oluyor. Yani markalar müşterilerin ilgisini geri dönüşler sayesinde rahatça ölçebiliyor. Bunun yanı sıra sosyal ticaretin yoğunlaştığı Instagram gibi kanallar, yurt dışı pazarlara da daha kolay erişim sağlaması açısından işe yaramakta. Sadece ürün görselleri ve doğru anahtar kelimeleri kullanarak farklı ülkelere online satış yapabilmek artık mümkün. Bu da uluslararası ticaret, yani e-ihracat kanallarını açmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.