btbilgi

Akıllı telefon pazarı büyük ihtimalle dünya üzerinde rekabetin en hızlı kızıştığı sektörlerden biri. Çok büyük oyuncular devasa gelirler peşinde ve bazen işler tahmin ettiğiniz gibi gitmiyor. Donanım/yazılım devi Intel son zamanlarda Apple’a yaklaşması ile dikkat çekiyordu. Buradaki olay firmanın yeni iPhone cihazları için Apple’a 5G model çipsetleri tedarik etmesi üzerineydi. Fakat sürpriz bir gelişme ile, Apple ve Qualcomm uzun yıllardır devam eden telif ve patent davalarını karşılıklı sonlandırmaya karar verdiler. Ne yazık ki bu gelişme Intel’in işine hiç yaramadı.

Intel bu hafta yaptığı resmi bir açıklama ile, 5G mobil modem pazarını terkettiğini duyurdu. Firma onun yerine PCler, akıllı ev cihazları ve benzeri elektronik aletler için 4G ve 5G modemlerine odaklanmaya karar verdiğini söylüyor. Ayrıca daha geniş olan 5G altyapı işine yönelik projelerin de peşinde koşmaya devam edecek. Buna sebep Apple ve Qualcomm’un barış yapmaları değil, iki şirketin akıllı telefonlar için 5G modem tedariği konusunda uzun yıllar sürecek yeni bir anlaşmaya imza atmış olmaları. Halbuki daha 2017’nin sonunda Apple ve Intel yeni iPhone’lara 5G çipsetleri sağlama konusunda masaya oturmuşlardı.

Intel’in bu kararı, Apple ve Qualcomm’un son mahkeme görüşmeleri sırasında aldığı iddia ediliyor. Her ne kadar ayrıntılı bilgi vermemiş olsa da, nihayetinde firma yelken indirmiş ve Apple’a 5G model satma işini tamamen Qualcomm’a bırakmış gibi görünüyor. Firma CEO’su Bob Swan şu açıklamayı yapmış: “5G’deki fırsat ve ağın bulut teknolojileri ile gelişmesi konusunda çok heyecanlıyız. Ancak akıllı telefon modem işinde karlılığın ve olumlu geri dönüşlerin net bir yolu olmadığı açıkça görülüyor. 5G çözümleri Intel genelinde stratejik bir öncelik olmaya devam ediyor. Ekibimiz kablosuz ürünler ve fikri mülkiyet noktalarında değerli bir portföy oluşturmuş durumda. Bunları 5G dünyasındaki çok çeşitli veri odaklı platformlarda ve cihazlarda kullanabilmek için seçeneklerimizi değerlendiriyoruz.”

Qualcomm ve Apple ise durumdan gayet memnun gibi. Aralarında süren tüm davaları sonlandırdıklarını duyuran ikili, uluslararası bir patent lisans ve çipseti tedarik anlaşmasında birleşti. Buna göre Qualcomm, Apple’a çipset tedarik edecek; Apple da Qualcomm’a patent ödemesi yapacak. Şirketler 1 Nisan 2019’dan itibaren geçerli olmak üzere altı yıllık, iki yıl uzatma opsiyonlu lisans sözleşmesini imzalayarak dünya çapında süren, başlarını da epeyce ağrıtan bir dertten kurtulmuş oldular. Böylece Apple 2020’den itibaren piyasada olacak iPhone modellerinde sadece Qualcomm’un 5G modemlerini ve çipsetlerini kullanıyor olacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.