btbilgi

Facebook yine bir güvenlik problemi ile gündemde. Business Insider sitesinin haberine göre, sosyal medya devi Mayıs 2016’dan bu yana 1,5 milyon kullanıcısının kişisel e-posta kayıtlarını taramış durumda. Firma kullanıcıların e-posta hesaplarından topladığı tüm iletişim bilgilerini yanlışlıkla Facebook platformuna yüklemiş. Şimdi de bu vaka ortaya çıkartılmış ve firma bu bilgileri silmekte olduğunu söylüyor.

Durum, ‘e-sushi’ takma isimli bir güvenlik araştırmacısının mesajı ile farkedilmiş. Araştırmacı Facebook’un bazı yeni kullanıcılardan, kimlik doğrulama amacı ile kişisel e-posta adreslerinin şifrelerini talep ettiğini gözlemlemiş. Kullanıcılar güvenlik uzmanları tarafından sıklıkla, kişisel e-posta hesap şifrelerini kimseye vermemeleri konusunda uyarılmaktalar. Business Insider bundan sonra yaptığı incelemede, kullanıcılar e-posta şifresini girdikten sonra Facebook’un izin almaksızın hesaptaki tüm kontak bilgilerini topladığını saptadığını açıklıyor.

Bu olay haberleştilrildikten sonra, Facebook bağlantıya geçip reklam hedeflemesini geliştirmek ve sosyal bağlantıların güçlenmesi için arkadaş önermek amacıyla bu işlemin yapıldığını söylemiş. Verilen bilgiler arasında Mayıs 2016’dan önce varolan ama şimdi kullanılmaması gereken bir özellikten bahsedilmekte. Buna göre Facebook kullanıcıların hesaplarını e-posta şifresini kullanarak doğrulamak için istiyormuş. Ayrıca yeni kullanıcılardan, kontak listelerindeki insanları platforma çağırabilmek için e-posta hesabının taranması yönünde izin isteniyormuş. Şirket bu özelliği değiştirdiğini söylüyor ama görünüşe göre değişiklik işe yaramamış.

Facebook sözcüsü şirketin kullanıcıların e-posta hesaplarına girse bile, mesajları okumadığını aktarmakta. Yine de uzmanlar, bu durumun kullanıcıların hassas verilerine erişim sağlandığı gerçeğini değiştirmediğine dikkat çekiyorlar. Kullanıcıların bariz izni olmadan kontak bilgilerinin toplanması ise, platform için yeni ve can sıkıcı bir güvenlik problemi daha anlamına geliyor. Şirket sözcüsü bu şekilde elde edilen toplam kontak miktarı ile ilgili kesin bir rakam sağlayamamış.

Şirket önümüzdeki günlerde bu özellikten etkilenen 1,5 milyon kullanıcıyı bilgilendirmeyi ve toplanan kontak bilgilerini sistemlerinden silmeyi vaat etmiş: “Geçen ay Facebook’a yeni kaydolan kişilere, hesaplarını doğrulamak amacıyla e-posta şifresi sorma özelliğini kapattık. Yeni kullanıcıların hesap doğrulama süreçlerini gözden geçirdik. Bazı durumlarda kişilerin hesaplarındaki kontakların Facebook’a yüklendiğini farkettik. Bunun yaklaşık 1,5 milyon kullanıcıyı etkilediğini tahmin ediyoruz. Toplanmış bilgiler hiç kimseyle paylaşılmadı ve bu kontakları da sistemden siliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.