btbilgi

Markaların imajları, uzun yıllar boyu titizlikle inşa edilmiş itibar ve müşteri algısına dayanmakta. Marka değerlerini tehdit eden unsurların başında ise siber saldırılar ve ardından yaşanan veri ihlalleri geliyor. “Brand Finance Global 500” raporuna göre dünya çapında ilk 50 markanın ortalama marka değeri 46,6 milyar doları bulmakta. Veri ihlalleri ve BT güvenliği vakalarında yaşanabilecek yüzde 5’lik bir kayıp, büyük markalardan biri için yaklaşık 23 milyon dolar zarar anlamına gelmeke.

Bu konuyu ele alan Komtera Teknoloji güvenlik uzmanları, büyük bir marka değeri kaybının önüne geçilebilmesi için bilgi güvenliği baş sorumlusunun (CISO) pazarlama yöneticisine (CMO) destek vermesinin gerektiğini dile getirmiş. Günümüzde CMO’lar için e-posta pazarlaması tercih edilen iletişim kanalı olmaya devam ediyor. Verilen bilgiye göre yaklaşık yüzde 86’sı tarafından ayda en az birkaç kez kullanılmakta. E-posta pazarlamasını kullanan pazarlama ekipleri, harcadıkları her 1 dolar için 38 dolarlık yatırım getirisi gerçekleştiriyor.

Siber saldırganlar ve kimlik avı suçluları yaptıkları sahte e-posta operasyonları ile, markaların kendi e-posta pazarlama çalışmalarını sekteye uğratabilmekte. Pazarlama yöneticilerinin bu noktada yapması gereken şeyin ise, BT güvenliği yöneticileri ile birlikte çalışarak tehditlere karşı önlem almak olduğu ifade edilmekte.

Markalar için sadık bir müşteriyi elde tutmak, yeni bir müşteri kazanmaktan daha zor. Pazarlama yöneticilerine göre bir müşteriyi elde tutmak için, müşteri kazanmaya harcanan maliyetin tam 3 katı harcama yapmak gerekmekte. Bu süreçte sadık müşteriler yaratmanın ve onları elde tutmanın değerini bilen pazarlama yöneticileri, CISO’lar tarafından alacakları destek ile bunu başarabilirler. Markanın yaşayacağı bir veri ihlalinde, müşterilerin yüzde 48’inin markaya olan güveninde sarsılma yaşandığı ve markayı terk edebildiği özellikle hatırlatılmakta.

Rapora göre veri ihlallerinin meydana gelmesiyle birlikte olayı çözmek için birçok yönden çözümler üretebilen BT güvenliği yöneticileri, iletişim kanallarında yeteri kadar etkili olamıyorlar. Bir diğer taraftan, markaların siber olaylara müdahale ekiplerinde CMO’lar bulunabiliyor ama bunların oranı sadece yüzde 22 seviyesinde. Bu durum CISO’ların aleyhinde ve CMO’ların deneyim ve tecrübelerinden mahrum kalmaktalar. Komtera raporunda, kriz durumlarında iyi bir yönetim ve tehditin savuşturulması için CISO’ların ve CMO’ların beraber çalışmasının en doğru yaklaşım olduğu aktarılmış.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.