btbilgi

En popüler sosyal medya platformlarından olan Twitter, doğal olarak birden fazla sorunla aynı anda uğraşıyor. Sadece teknik problemlerdan bahsetmiyoruz. İnsanların kişsiel görüşlerini ve yorumlarını serbestçe yayabildiği bir platform olduğu için, Twitter firmasının bunları mütemadiyen takip etmesi ve genel kurallarına uyup uymadığını kontrol etmesi gerekiyor.

Platform son resmi raporunda hem sorunlu içerikler ve kötü niyetli hesaplarla ilgili neler yaptığını, hem de yakın gelecekte güvenliği daha iyi hale getirebilmek için yapacaklarını açıkladı. Öncelikle bu konularla ilgili geçtiğimiz dönem yapılan iyileştirmelere ve verilen bilgilere bir bakalım:

 • Twitter üzerinde kurallara uygun olmayan kötü niyetli içeriğin yüzde 38’i, proaktif bir şekilde içerik ekibi tarafından incelenmek üzere açığa çıkarılmış. Bunlar küfür, nefret söylemi, tehdit ve şiddet içeren veya kendine zarar vermeyi teşvik eden paylaşımları içermekte.
 • Haberi yazan kişinin takip etmediği bir hesapla etkileşimi sonrası, yüzde 16 daha az suistimal yapıldığı raporlanıyor.
 • Ocak-Mart 2019 döneminde yeni hesap açmaları dolayısıyla askıya alınan hesapların sayısı (100 bin adet), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45 artmış.
 • Yeni uygulama içi başvuru sistemi dereye alınmış. Bu sayede başvuru taleplerine yüzde 60 daha hızlı yanıt verilebilmekte.
 • Geçen seneye göre 3 kat daha fazla kötüye eğilimli hesap (ihbar edildikten sonraki 24 saat içinde) askıya alınmış durumda.
 • Daha yeni ve kolay raporlama süreci ile 2,5 kat daha fazla özel bilgi Twitter üzerinden silinmiş.
 • Potansiyel kötü niyetli içerikleri incelemeye odaklanmak ve daha hızlı inceleme yapabilmek için, Twitter içerik inceleme ekipleri kilit alanlar ve coğrafyalarda genişletilmiş.

Resmi açıklamada ayrıca önümüzdeki dönemlerde platformda yapılacak değişiklikler ve önemli güncellemeler de şu şekilde aktarılmakta:

 • Kuralları ihlal eden içerikleri, kullanıcı raporlarından bağımsız şekilde incelemeye yardımcı olan teknolojilerin geliştirmesine devam edilecek. Bu içeriklerde özellikle özel bilgileri, tehditleri ve diğer suistimal türlerini tweetleyenlere yoğunlaşılacak.
 • Twitter’ı kullanan kişilerin raporlama sırasında detayları paylaşabilmeleri kolaylaştırılacak. Özellikle de kullanıcıların fiziksel güvenliğini korumak ile ilgili süreçler hızlıca ön plana alınacak.
 • Tweetlerin bağlamı ve uygulaması ile ilgili kurallar, bildirimler ile daha çok hatırlatılacak.
 • Önümüzdeki birkaç hafta içinde kurallarda güncellemeler yapılacak. Kuralların daha kısa, daha basit ve anlaşılması daha kolay olması sağlanacak.
 • Haziran ayından itibaren kullanıcılara Tweet’lerine gelen yanıtları gizleme seçeneği verilecek. Bu süreçte kullancıların konuşmalarını daha iyi kontrol edebilmeleri için yeni araçlar test edilmekte.
Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.