btbilgi

Otonom teknolojileri birden fazla alanda kendilerini göstermeye başladılar. En çok işe yarayacakları sektörlerden biri de lojistik. Daha da özelinde kargo teslimatı. Neredeyse tüm lojistik firmaları bu konuda çeşitli projeler geliştiriyorlar. Büyük firmalar için nihai amaç maliyetleri düşürmek tabi. Ama Starship Technologies gibi küçük şirketler otonom teslimat teknolojilerini geliştirip büyük firmalara satmak peşinde.

Starship Technologies bu konuda en iddialı olan startuplardan biri. Yeni yaptıkları resmi açıklamada, şirket otonom kurye robotlarının dünya çapında 50 bin ‘den fazla ticari teslimatı tamamladığını duyurdu. Otonom kurye hizmet ilk olarak 2018’de İngiltere’de devreye sokulmuştu. O zamandan beri kurye robotlarının 320 bin kilometreden fazla yol yaptığı açıklanıyor. Robotların şu anda dünya üzerinde 1.000 şehirde küçüklü büyüklü operasyonlarda yer aldığı da verilen bilgiler arasında.

Starship’in kendi kendine giden teslim robotları, depo noktasından 6,5-7 kilometre uzaktaki teslimat noktalarına kadar hizmet verebiliyor. Bu robotlar mağazalardan paketler, gıda malzemeleri veya yiyecekleri müşterilere taşımak için tasarlanmış. Çoğu teslimat firmasının verdiği teslimat takip hizmetine benzer şekilde, bir robotun yola çıkıp adresinize gelmesini akıllı telefon uygulamasından takip edebiliyorsunuz. Starship kurye robotları sadece 45 kilo ağırlığında ve yürüme hızında hareket ettikleri için kaldırımlarda kimseye zarar vermeden ilerleyebiliyorlar.

Her ne kadar FedEx’in günlük 15 milyon gönderisiyle karşılaştırıldığında teslimat rakamları çok büyük olmasa da, otonom kargo teslimatı çözümlerinin geldiği yeri görmek açısından gayet faydalı. Ayrıca yapay zeka destekli otonom sürüş sistemlerini geleceğin arabalarında görmeyi beklemek yerine, şu anda sokaklarımızda görme şansını da veriyor. Bir başka faydası ise insanları daha şimdiden toplum içinde görev yapacak robotlara alıştırmak. Gerçi daha önce gördüğümüz kadarı ile bu zararsız küçük robotlara şiddet uygulamaya bayılan insanlar da mevcut…

Halen Amazon, JD.com ve Alibaba gibi büyük alışveriş firmalarının dışında; UPS, FedEX ve DHL gibi lojistik devlerinin hepsi otonom araçları ve robotları günlük iş süreçlerine problemsiz biçimde sokmanın yollarını arıyorlar. Yakında pervaneli, tekerlekli ve hatta köpeğe benzer bacaklı kurye robotlarını kurye teslimatlarında daha fazla göreceğimiz kesin.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.