btbilgi

Güneş enerjisi çağımızın en temiz ve en başarılı yenilenebilir enerji türlerinden biri. Dünyanın çoğu kısmında farklı verim seviyelerinde de olsa yaygın şekilde kullanılmakta. Güneşten elektrik üretmenin en zor olduğu yerler ise karlı bölgeler. Güneş panellerinin üzerine yağan ve biriken kar, santrallerde elektrik üretilmesini oldukça zorlaştırmakta. Bu konuda çalışan Kalifornia Los Angeles Üniversitesi’nden bir ekip, bu bölgelerde kullanılmak üzere yenilikçi bir kar enerjisi sistemi geliştirmiş.

Araştırma ekibi bu teknolojiyi ‘kar bazlı triboelektrik nanojeneratörü’ diye adlandırmakta, kısaca ‘Snow TENG’ de denilmekte. Bu teknoloji triboelektrik etkisi üzerine kurulu bir sistem sunmakta. Triboelektrik demek özetle, elektron değişimi yoluyla bir yük oluşturmak için statik elektriğin kullanılması anlamına geliyor. Bu teknik üzerine inşa edilmiş cihazlar vücut hareketlerinden, dokunmatik ekranlardan ve hatta yere basılan ayak izlerinden bile elektrik üretebilmek için devreye sokulmakta.

Sistemin çalışma prensibi kısaca şöyle anlatılmış: Havadan yağan kar pozitif olarak yüklenmiştir. Karın zıt şarj ile yüklü bir materyale teması veya sürtünmesi, bu ikisi arasındaki elektron değişiminden elektrik üretilmesini sağlamakta. Araştırmacılar bu materyal için uzun süren denemeler yapmışlar. Sonuçta projede kulanmak için en etkili malzeme olarak silikona karar verilmiş.

Kar enerjisi üreten Snow TENG cihazları üç boyutlu yazıcılar ile basılabilen bir katmanla işe başlıyor. Silikondan oluşan bu katmana elektrotlar tutturulmakta. Projenin ‘Nano Energy’ jurnalinde yayımlanan bilimsel makalesinde, bu katmanların tek başına enerji üretiminde kullanılması dışında, varolan güneş panellerine de entegre edilebileceği aktarılmakta. Bu sayede paneller karla kaplı olsa bile elektrik üretmeye devam edilebileceği ifade ediliyor.

Fakat bu teknolojinin sahalarda kullanılmaya başlanmasından önce çok ciddi bir sorunun çözülmesi zorunlu. Snow TENG mevcut haliyle epey küçük bir miktar elektrik üretiyor. Araştırma ekibi bunu metrekare başına 0,2 mW olarak saptamış. Kar enerjisi jeneratörleri şu hali ile güneş panellerine ek olarak pek işe yaramayabilir.

Fakat araştırmacılar teknolojinin farklı bir yerde kullanımı konusunda daha iyimserler. Bu da küçük, kendi kendine çalışan hava durumu istasyonları. Çalışmanın kıdemli yazarı Richard Kaner bunu şöyle açıklıyor: “Cihaz elektriğin kolayca sağlanamayacağı uzak bölgelerde bile çalışabilir. Çünkü kendi gücünü sağlıyor ve pillere ihtiyaç duymuyor. Cihaz ayrıca çok da akıllı. Ne kadar kar yağdığını, karın yağış yönünü, rüzgarın yönünü ve hızını saptayabilen bir hava durumu istasyonu şeklinde kullanılabilir.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.