btbilgi

Yeryüzünde yeteri kadar reklam panosu yokmuş gibi, Rus kökenli bir firma gelecekte gökyüzünde de reklam göstermek istiyor. Startrocket ismindeki startup firma, markalara eşsiz bir fırsat vermek niyetinde. Uzaya gönderilecek bir dizi uydu sayesinde markalar logolarını ve istedikleri mesajları geceleri yörüngeden tüm gezegene gösterebilecekler.

Startrocket firması 7 milyar potansiyel izleyiciye reklam yayını yapabilmek için küp uydulardan yararlanacak. Yörüngeye yollanacak ve beraberce hareket edecek bir CubeSat uydu dizisi, pozisyona girdikten sonra güneş panellerini açacaklar. Hepsinin panelleri biraraya geldiğinde toplamda 50 kilometrekare genişliğinde programlanabilir bir ekran oluşturacaklar.

Bu ekranın parçaları kapalı olduğunda ışık yaymıyor. Ama çeşitli bölgeleri açılarak, arkadan Güneş’den vuran ışıklar sayesinde yerden görülebilecek bir ışıma elde edilebilecek. Bu uydular üzerlerinden geçtikleri alanda, 6 dakikalık aralıklarla reklam gösterebilecek kadar görülebilir olacaklar.

Startrocket yörünge billboard’u için gerekli teknolojinin 2020’de hazır olacağını belirtmekte. Sistemin ilk denemesi ise 2021’de gerçekleştirilecek. O arada 1 Ekim 2019’a kadar projeyi ayağa kaldırmak amacıyla fon toplamaya çalışıyor. Verilen bilgiye göre firmanın 25 milyon dolara ihtiyacı var. Bu arada firma halen ileri mühendislik ayrıntıları, formasyon özelliklerini test etme, ilk iki küpün inşası, yer kontrol istasyonu kurma, uçuşa elverişlilik sertifikaları gibi çeşitli Ar-Ge süreçlerine odaklanmakta.

Bu konu yeni akla gelmiş bir şey değil. Daha önce de yörüngeden görülebilecek kadar büyük panolar hakkında fikirler vardı. Fakat uzmanlar bu türden ticari araçların ileride sıkıntılar yaratacağını savunuyorlar. Çeşitli internet kullanıcıları da sosyal medya platformlarında tepkilerini gösterip, gökyüzünün herkese açık ve müdahale edilmemesi gerekli bir bölge olduğu savını öne sürüyorlar.

Şu anda Startrocket’in fütüristik hizmetinden faydalanmak isteyecek marka miktarı belli değil. Ama en azından içecek firması PepsiCo ile bir anlaşma imzalanacağı haberleri geliyor. Firma ürettiği enerji içeceği Adrenaline Rush için bir test yapılması için destek verecek. Yine de resmi bir açıklamada bu test dışıdna markanın uzaydaki reklam panolarını tekrar kullanmak için bir planı olmadığı da aktarılmakta.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.