btbilgi

Microsoft bu aralar Windows işletim sistemi üzerinde keşfedilen güvenlik açıkları ile epeyce uğraşmakta. Bunlar yetmiyormuş gibi, şimdi de firmanın  popüler ofis seti Outlook’da bir sorun yaşandığı bildiriliyor. Geçtiğimiz Cuma günü Microsoft bir dizi Outlook.com kullanıcısına mesaj yollayıp, e-postalarının bir hacker tarafından okunmuş olabileceğini aktarmış. İşin kötüsü, bu sızma operasyonunun aylar boyunca devam ettiği söyleniyor.

Hackerlar Outlook.com sistemine girip birçok bilgiye erişme şansını yakalamışlar. Bunlar arasında kullanıcı hesap bilgileri, e-posta adresleri, klasör isimleri ve e-posta mesaj başlıkları var. Fakat bazı kullanıcılara yollanan uyarı mesajlarında, e-postaların içeriklerinin de okunmuş olabileceği açıklaması yapılmış. Sızmadan etkilenmiş ofis seti kullanıcılarının sadece yüzde 6 kadarının en ciddi şekilde etkinlenmiş olduğu bilgisi Motherboard sitesi tarafından verilmekte. Kaynağın bir destek görevlisinin web posta hesabının ele geçirilmesi olduğu da aktarılan bilgiler arasında.

Outlook.com sistemine sızmanın 1 Ocak 2019 civarında gerçekleştiği ve hackerların 28 Mart 2019 tarihine kadar sistemde kaldığına dair izlerin bulunduğu resmi açıklamada belirtilmekte. Ama hackerların bundan daha uzun süredir sisteme erişim sağlamış olma ihtimali de göz önünde bulunduruluyor. Bu e-posta hesapları kullanılarak çalıntı iPhone cihazlarının bağlı olduğu iCloud hesaplarını sıfırlandığı bile iddia edilmekte.

Microsoft kullanıcılara yollanan uyarı mesajını internette yayımlayan Verge sitesine yaptığı açıklamada, “Uyarı mesajımızda durumdan etkilenmiş kullanıcıların büyük bölümünün e-postalarının içeriklerine veya eklentilerine, kötü niyetli kişiler tarafından erişilmemiş olduğunu belirttik. Sadece çok küçük bir grup kullanıcı (hesaplarına erişilmiş kullanıcıalrın yüzde 6 kadarı) için gönderilmiş özel uyarılarda, kötü niyetli kişilerin e-posta içeriklerine erişmiş olabileceği ifade edildi. Bu kullanıcılara acilen teknik destek ve yönlendirme hzmeti sağlanmıştır” deniliyor. Microsoft’un, toplamda kaç kullanıcının bu hacker operasyonundan etkilenmiş olduğuna diar sayısal bilgi vermediği dikkatleri çekmiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.