btbilgi

Dijital asistanlar her yeni nesil mobil cihazda artan yetenekleri ile karşımıza çıkıyorlar. Yapay zeka ve makine öğrenme teknikleri, bu yayılmada büyük rol oynamakta. Fakat dijital asistanların hakim olduğu bir ev elektroniği kategorisi daha var. Bu da akıllı hoparlör cihazları. Akıllı hoparlörler evleri daha akıllı hale getiren ve her biri içinde birer dijital asistan barındıran elektronik aletler. Mobil cihaz pazarındaki rekabet kadar güçlü olmasa da, bu pazarın da kendine göre büyük bir rekabet potansiyeli bulunmakta.

Akıllı hoparlör pazarında en büyük payı Amazon, Google ve Apple paylaşmakta. Özellikle de Amazon Echo serisi ve Apple HomePod cihazları tüm dünyada büyük ilgi görüyorlar. Bu cihazların sayısının önümüzdeki yıllarda da güçlü bir şekilde artmaya devam etmesi bekleniyor. Yeni bir pazar analiz raporuna göre akıllı hoparlörlerin sayısı 2019’da 200 milyonu, 2023 yılında ise 500 milyonu geçebilir.

2023 akıllı hoparlör pazarı öngörüsü: 500 milyon cihaz

Analiz raporu araştırma firması Canalys’den geliyor. Rapora göre halen evlerde kurulu bulunan akıllı hoparlörlerin miktarı, dünya çapında kullanılmakta olan akıllı saat sayısını aşmış durumda. Analistler akıllı hoparlörlerin 2021 yılının sonundan önce küresel pazarda tabletleri bile geride bırakabileceklerini tahmin etmekteler. Bu pazar 2018’de 114 milyon üniteden oluşmaktaymış, 2019’da ise yüzde 82,4 büyüme ile 207,9 milyon adete yükselmesi mümkün denilmekte.

Ülke olarak pazar lideri ise halen ABD olarak gösteriliyor. 2019 sonu itibarı ile dünya çapındaki tüm akıllı hoparlör cihazlarının yüzde 42,2’sinin bu ülkede bulunacağı öngörülmekte. Canalys ayrıca 2019’da ABD akıllı hoparlör pazarının yüzde 46 oranında büyüyeceği tahminini raporunda belirtmiş. Dünya çapında elektronik cihazlar açısından en rekabetçi pazar haline gelen Çin’de ise, henüz Amazon veya Google’ın akıllı hoparlörler açısından bir payı bulunmuyor.

2023 akıllı hoparlör pazarı öngörüsü: 500 milyon cihazCanalys’ın kıdemli analistlerinden Jason Low raporla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylüyor: “Akıllı hoparlörlerin giderek büyümekte olan popüleritesi, yeni iş modelleri oluşturma, müzik ve ses içeriği yayın hizmetlerinin ötesinde yenilikçi kar elde etme fırsatları sunacak. Akıllı asistanlar günlük yardım, sağlık ve devlet hizmetleri gibi servisler vermek için ideal bir kanal haline geliyor.”

Apple agresif politikasına rağmen akıllı hoparlör pazarının sadece küçük bir yüzdesine sahip. 2018’in dördüncü çeyreğinde 1,6 milyon adet HomePod cihazı satılmış. HomePod satışlarının yıllık bazda yüzde 45 arttığı bilgisi veriliyor. Strategy Analytics firmasının bir raporuna göre ise, Amazon aynı dönemde 13,7 milyon adet hoparlör satmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.