btbilgi

Günümüzde şirketlerin topladıkları ve depoladıklerı veri yığınları, neredeyse finansal ve teknolojik kaynakları kadar önemli yer tutmakta. Bu verilerin koruma altında tutulması için ciddi çabalar sarf edilmekte. Fakat hala birçok şirket veri yedekleme konusunda hatalar yapmakta. Bazı noktalar var ki, bunlara dikkat edilmediği sürece veri yedekleme süreçleri sadece depolama cihazlarında boşluk doldurmaktan öteye gidememekte.

Şirket verilerinin yedeklenmesinde bazı tavsiyelerde bulunan Veri Kurtarma Hizmetleri Ltd. özellikle sabit disk arızalarına, fiziksel hasarlara ve siber saldırılara dikkat edilmesi gerektiğini aktarımakta.

Veri yedekleme yetmez, verileri test edin

Şirketlerin yedekledikleri verileri düzenli olarak denetim altında tutmaması, yapılan önemli hatalardan biri. Şirketler çoğu zaman verilerin yedeklendiği cihazlarda mevcut herhangi bir arıza veya hata olup olmadığını bilmeden süreçlere devam ediyorlar. Bu da potansiyel bir bozulmada veri kaybının meydana gelmesine neden oluyor. Bu nedenle yedeklenen verilerin ve verilerin saklandığı cihazların düzenli bir şekilde test edilmesi gerektiğine dikkat çekilmekte.

Verileri sakladığınız yerin güvenliği ne durumda?

Şirketler genelde verileri saklamak için en güvenilir yerin ofisleri olduğunu düşünüyor. Bu nedenle çoğu zaman yangın, sel, deprem gibi doğal felaketlere karşı önlem alınmıyor. Verilerini bulut altyapısında yedekleyen şirketler ise, başvurdukları bulut hizmet sağlaycısının yeterli güvenlik önlemi alıp almadığına dikkat etmiyorlar. Bu durum veri kaybının ötesinde, veri sızıntısına da yol açabilmekte. Bu nedenle kullanılan bulut ortamlarının sağlam fiziksel ve dijital önlemlerle korunması gerekli görülüyor.

Tüm verileri tek yerde tutmak, felakete davetiye demek

Şirketler verilerini tek bir seferde ve tek bir yerde yedeklemeye eğilimli olmakta. Maliyet sebebi ile bu yaklaşım tercih edilmekte fakat bu vakaların iş dünyasında da kullanılan “Tüm yumurtaları aynı sepete koyma!” kuralı ile ters düştüğü belirtilmekte. Şirketler veri kaybı durumunda çok büyük zarar görebiliyorlar. Buna çözüm ise maliyeti bir kenara bırakıp, hassas verileri farklı lokasyonlarda birden çok sefer yedekleme.

Veri depolama cihazlarınızın yazılımları güncel mi?

Veri kaybının yaşanmaması için şirketlerin verilerini sakladıkları aygıtları da koruma altına alması gerekiyor. Kötü amaçlı yazılımlar ya da virüsler, herhangi bir siber saldırı anında aygıtlara ve doğal olarak da verilere bulaşabiliyor. Bu durumlar için güncel antivirüs yazılımları ve güvenli Wi-Fi bağlantıları kullanılması tavsiye edilmekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.