btbilgi

Sosyal medya devi Facebook’un başı çöküntülerden bir türlü kurtulamıyor. Platform geçtiğimiz hafta sonunda bu yılki üçüncü büyük kesintisine uğradı. Dünya genelindeki kullanıcılar hem sosyal ağa hem de Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp gibi firmanın diğer servislerine erişimde sorunlar yaşadı.

Facebook ve Instagram platformlarına Pazar günü saatler boyunca erişilemedi. İki site de yenileme taleplerini yerine getiremedi, hatta bazı kullanıcılar günün büyük bölümünde sitelere giriş bile yapamadığını söylüyor. WhatsApp ve Messenger uygulamasında ise mesajlar gönderilemedi ve alınamadı. Gruplardaki kullanıcıların bazıları yollanan mesajları görürken, bazıları hiç mesaj atamadı ve mesaj atmayı denediğinde hata uyarıları aldı.

En büyük web sitelerinin kesintilerini izleyen ve ana sayfasında gösteren Downdetector servisi, Facebook’ta New York’ta sabah Pazar 6:30’dan başlayarak sorun yaşandığını bildirdi. Siteye göre sorunlar Asya, Avrupa ve ABD’deki kullanıcıları etkilemiş durumda. Bir Facebook sözcüsü bu rahatsızlıktan dolayı resmi kanallardan özür diledi: “Bugün erken saatlerde bazı kullanıcılar tüm uygulamalarımıza bağlanmada sorun yaşadılar. Sorun o zamandan beri çözüldü; oluşmuş herhangi bir rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.”

Sosyal medya devinin ağlarının ABD saati ile Pazar öğlen vaktine kadar tekrar devreye girdiği rapor edilmekte. Fakat bu durum canı sıkılan kullanıcıların şikayetlerini Twitter üzerinden belirtmelerine yol açtı.

Firma 2019’un başından beri çökme ve kesintilerle boğuşmakta. Ocak ayı sonlarında Instagram uygulaması çöktü. Dünya çapındaki WhatsApp kullanıcıları da mesaj gönderemedi ve alamadı. Mart ay içinde ise Facebook şimdiye kadarki en geniç ölçekli sistem kesintisi ile karşılaştı. Kullanıcılar sosyal ağa 12 saatten fazla bir süre boyunca erişemediler.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.