btbilgi

2019 yılına geldik ama hala evlerimizde yardımcı robotlarımız yok. Çok uzun zamandır insanlar bunun hayalini kuruyor. 1980’lerde TV’de yayınlanan Jetgiller animasyon dizisinde gördüğümüz hizmetçi robotlara daha çok var. Hala bu robotlara sahip olmayışımızın en önemli sebeplerinden biri maliyetler. En azından biliminsanları bu yönde çalışmalar yapıyorlar. İşte bu çalışmaların biri büyük potansiyel gösteriyor, adı da Blue.

ABD’nin Kaliforniya Üniversitesi’nden bir robotik ekibinin geliştirdiği Blue genel amaçlı bir robot. Proje lideri Pieter Abbeel robotun yapay zeka çağı için özel tasarlandığını söylüyor: “Geleneksel endüstriyel robotlar yüksek hızlı ve milimetre seviyesinde hassas işleri tekrar tekrar yapmak için üretilmişlerdir. İnsanların çevrelerinde dolaşması güvenli değildir ve onbinlerce veya yüzbinlerce dolara mal olurlar. Blue ise görsel geri bildirim yoluyla kontrol edilmek ve çoklu görevleri gerçekleştirmek için tasarlandı. Tahmini fiyatı ise 5 bin dolar civarında olacak.”

Blue aslında bir kısaltma. Açılımı ise ‘Berkeley robot for Learning in Unstructured Environments’, yani Yapılandırılmamış Ortamlarda Öğrenme için Berkeley Robotu. Blue’nun düşük maliyetli ve yüksek performanslı bir sistem olması, daha fazla kişi ve kurum tarafından kabul edilmesini kolaylaştıracak. Araştırmacılar Blue’nun üstesinden gelmesini bekledikleri görev türleri arasında bulaşık makinesini boşaltmak veya yiyecekleri dolaplara koymayı belirtiyorlar. Bir başka ilginç kullanım alanı ise fiziksel rehabilitasyon olabilir.

Ekip robotun ilk birkaç örneğini bazı başka araştırmacılara testler için yollamış bile. İkinci aşamada 10 tane robot üretip, bunları projeyle ilgilenen hevesli ve denemeye açık kullanıcılara satmayı planlıyorlar. Bu aşamada ekip kullanıcıların böyle bir robotu gerçekten isteyip istemediğini görmek niyetinde. İlk müşterilerin, robotu yapay zeka çözümleri ve algoritmaları için bir platform olarak kullanacak kişiler olması beklenmekte. Ekip bir yandan da stres testleri yapacak ve üretim optimizasyonu çözümlerine bakacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.