btbilgi

Dünyanın en büyük mobil işlemci ve çipset üreticisi Qualcomm Technologies, orta seviye mobil cihazlara güç veren 6 ve 7 serilerinin mobil yol haritasının son ürünlerini duyurdu. Bu ürünler Snapdragon 730, 730G ve 665 kodlu mobil platformları içermekte. Platformlar mobil cihaz kullanıcılarına yüksek performanslı yapay zeka, oyun ve kamera deneyimleri sunmak için yeniden tasarlanmış. Snapdragon 730, 730G ve 665 çipsetlerini barındıran ticari cihazların 2019 ortalarında satışta olması bekleniyor.

Snapdragon 730

Bu platform 8 nm üretim teknikleri ile geliştirilmiş Qualcomm Kryo 470 işlemci ve Adreno 618 grafik işlemciyi kapsamakta. Barındırdığı X15 LTE modemi, 800 Mbps’ye kadar çıkabilen hücresel indirme hızına sahip. Ayrıca halihazırda Wi-Fi 6 kablosuz bağlantıyı destekleyen ilk platformlarından biri olma özelliğini taşıyor. Önceki nesilden 2 kat daha güçlü çok çekirdekli 4’üncü nesil yapay zeka motoruna sahip. Platformdaki Spectra 350 CV-ISP çipi ile bilgisayar görüşünde önceki nesillere göre 4 kat daha kapsamlı bir tasarruf sağladığı aktarılmakta. Portre modunda 4K HDR video çekebilirken, aynı zamanda yüksek çözünürlüklü derinlik algılama yeteneğine de sahip. Üçlü kamera, portre, telephoto lenslerini ve HEIF formatındaki videoları da destekliyor.

Snapdragon 730G

Snapdragon 730G mobil platform, Snapdragon 730’un özelliklerinin üzerine oyun meraklıları için ek becerleri barındırması ile kendini ayrıştırıyor. Qualcomm ile popüler oyun üreticilerinin iş birliğiyle geliştirilen Snapdragon 730G, oyunculara yönelik mobil cihazlar ve akıllı telefonlar üreten markalar tarafından tercih edilen ideal orta seviye platform olmayı hedeflemiş. Platform 1 milyardan fazla renk tonu ve HDR özelliklerini destekliyor. Ayrıca mobil oyunlarda sıklıkla yaşanan takılma ve yavaşlama problemini de, ‘jank reducer’ özelliği sayesinde saniyede 30 kare performansında çalışan oyunlarda yüzde 90’a kadar engelleyebilecek.

Snapdragon 665

Qualcomm’un orta-alt seviyede yeni çözümü ise Snapdragon 665 mobil platformu olacak. Platform Kryo 260 işlemciye, Adreno 610 grafik işlemciye ve Hexagon 686 DSP işlemciye sahip. Yapay zeka motoru önceki nesle göre 2 kat daha hızlı olan platform, Spectra ISP yapay zeka teknolojisiyle güçlendirilmiş sezgisel sahne algılama gibi kategorisine göre gelişmiş yetenekler sunabilecek. Snapdragon X12 LTE modem LTE indirme hızını 600 Mbps’ye kadar arttırırken, entegre edilmiş 802.11ac Wi-Fi yüksek kapasiteli ve geniş aralıklı bağlantıları mümkün kılacak.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.