btbilgi

Uzaya roket yollamanın tek yöntemi onları yerden fırlatmak değil. Daha ucuz ve daha pratik bir başka yöntem daha var, o da roketleri atmosferin üst katmanlarından yörüngeye fırlatmak. Fakat roketi atmosferin üst katmanlarına taşımak için, genelde roketten daha büyük bir uçağa ihtiyacınız var. Şimdiye kadar bunu yapan olmadı ama bir firma var ki, son sekiz senedir beri buna uğraşıyor. Stratolaunch firması bu yoldaki en büyük adımını da Cumartesi sabahı atmış durumda.

Stratolaunch firmasının aynı isimli uçan aracı, dünyanın en büyük uçağı olarak biliniyor. Bu dev uçak 117 metrelik kanat açıklığına ve 227 ton ağırlığa sahip. Kaliforniya’da bulunan Mojave Çölü’nde yer alan Mojave Hava ve Uzay Limanı’ndan sabah 10’da havalanan uçak, ilk uçuşunu 150 dakika boyunca sürdürmüş. Uçuş beklendiği gibi başarılı geçmiş, Stratolaunch saatte 282 kilometrelik maksimum hıza ve 4,5 kilometrelik yüksekliğe ulaşmış. Havada gerçekleştirilen kontrollerin ardından, uçak güvenli bir şekilde üsse iniş yapmış.

Sıradışı bir tasarıma sahip olan çift gövdeli Stratolaunch, yerden 4,5-5 kilometre yükseliğe çıkarken, dev kanadının altında bir kargo roketi taşıyacak. Uçak ideal yükseliğe ulaştığı zaman roketin motorları ateşlenecek ve uçaktan ayrılacak. Bu noktadan sonra roket kendi gücü ile gezegenin etrafında belirlenen yörüngeye çıkacak ve uydulardan oluşan yüklerini bırakabilecek. Bu şekilde çok değerli ve pahalı roket yakıtından büyük ölçüde tasarruf edilmesi planlanmakta.

Uçağın ilk gerçek uçuş testinde bir roket bulunmuyor. Fakat bu demek değil ki şirket kendine müşteri aramakta zorlanacak. Daha şimdiden en büyük havacılık firmalarından olan Northrop Grumman, sahip olduğu Pegasus XL roketini uzaya göndermek için Stratolaunch’ı kullanmak amacıyla bir anlaşmaya imza atmış.

İlk uçuşla ilgili açıklama yapan test pilotu Evan Thomas şunları söylüyor: “Uçuşun kendisi pürüzsüzdü, bu da ilk uçuşta tam olarak olmasını istediğiniz bir şeydir. Uçak simülasyonalrda elde ettiğimiz sonuçlara paralel şekilde uçtu”. Firmanın verdiği bilgiye göre ilk uçuşta aracın tüm sistemleri ve havadaki tepkileri test edilmiş. Pilotlar uçağın sistemlerinin saat gibi çalıştığını ve birkaç alçak geçişin ardından mükemmel bir iniş gerçekleştirdiğini aktarmış.

Stratolaunch firması başta hem kendi roketlerini, kendi uzay aracını ve bunları yörüngeye taşıyacak uçağı tasarlamak için kurulmuş. Fakat firmanın kurucularından olan, aynı zamanda Microsoft’un kurucu ortağı Paul Allen’ın 2018’deki ölümünün planları değiştirdiği belirtiliyor. Bu noktadan sonra firma sadece roket taşıyıcı uçak projesi üzerine yoğunlaşmış. Firmanın CEO’su Jean Floyd, uçuşun ardından düzenlenen basın toplantısında Allen’ı şu sözlerle anıyor: “Kuşkusuz uçağının ilk uçuşunu görmekten son derece gurur duyardı.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.