btbilgi

ABD kökenli elektrikli otomobil firması Tesla (ve kurucusu Elon Musk da), neredeyse her yaptığı şeyle haber olmayı başarabilen otomotiv markalarından. Firma en yeni 2019 ilk çeyrek yıllık güvenlik raporunu açıklaması ile de olay oldu. Raporda hem iyi hem kötü haberler mevcut. Bu anlamda oldukça ilgi çekti denilebilir. Bu sefer olay firmanın arabalarındaki otopilot özelliği hakkında aşırı iddialı olması.

Güvenlik raporunda firmanın araçlarını karıştığı kazaların artmakta olduğu aktarılmış. Bu işin kötü kısmı. Gerçi Tesla daha fazla araba sattıkça, istatistiki olarak arabaların kaza yapma veya başka bir şoför tarafından gerçekleştirilen bir kazaya karışma ihtimali artıyor. Bu anlamda yapacak pek bir şey yok. Raporun asıl ilginç kısmı, firmaya göre araçlardaki otopilot özelliği devreye sokulduğunda Tesla otomobillerin kaza yapma ihtimalleri gözle görülür şekilde düşüyor.

Raporda bu bilgiyi tamamlayan başka bir ayrıntı daha var. Otopilot özelliği devreye sokulmadığı zaman bile, Tesla arabalarının kaza yapma ihtimali, ABD’deki ortalama otomobil kazası ihtimallerinden daha düşük. 2018’un son çeyreğinde arabalarının otopilot açıkken yaptığı 2,91 milyon mil yola karşılık sadece 1 kaza gerçekleşmiş. Bu rakam 2019’un ilk çeyreğinde azıcık artmış ve her 2,87 milyon mile karşılık bir kaza olduğu saptanmış.

Tesla’nın sürüş destek sistemi kapalı iken oranlar biraz daha yüksek. 2018’in dördüncü çeyreğinde kaydedilen rakamlar her 1,76 milyon mile bir kaza gösterirken, 2019’un ilk çeyreğinde her 1,58 milyon mile bir kaza düşüyor. Fakat her halükarda bu rakamlar ABD ortalamasından çok daha düşük. ABD’nin Ulusal Otoban Trafiği Güvenliği Kurumu’nun (National Highway Traffic Safety Administration) verilerine bakılırsa, ülkede arabalar ile her 436 bin mil yol yapılmasına karşın bir kaza oluşuyor.

Elon Musk 2019’un Ocak ayının sonunda yaptığı bir açıklama ile, 2019 yılı sonunda firmanın tüm elektrikli otomobillerinin tam otonom sürüş özelliğine kavuşacağını söylemişti. Fakat bu özelliği araçlara uzaktan kablosuz bağlantı ile yükleyip, birdenbire herkesin kullanmaya başlayacağını zannetmek yanlış bir beklenti olur. Çünkü Tesla araçlarına full otopilot özelliğini yüklese bile, hükümetin ve ABD’nin trafik yasalarını düzenleyen kurumlarının bu özelliği onaylaması gerekli. Bu da tam otonom araçlara henüz hazır olmayan bir topluma, otopilot özelliğinin gözü kapalı teslim edilecek bir şey olmayacağını göstermekte.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.