btbilgi

Küresel plastik kirliliğinin ve deniz ekosistemlerine verdiği zararın maddi bedelini artık biliyoruz. Birleşik Krallık ve Norveç’den ortak bir araştırma ekibi, atık plastiklerin doğal kaynaklara verdiği zararı analiz etmeyi başarmış. Her ne kadar plastiklerin oluşturduğu kirlilik hakkında bir sürü şey okusak bile, küresel etkisini anlamak şimdiye kadar pek mümkün değildi. Çünkü bu hayalimizin ve algımızın ötesinde bir durum. Ama artık bu kirliliğin küresel ekonomiye verdiği zararın miktarını bilebiliyoruz: Yılda yaklaşık 2,5 milyar dolar…

Bir bilimsel makale olarak ‘Marine Pollution Bulletin’ isimli jurnalde yayımlanan rapor, plastik kirliliğinin deniz ekosistemlerine olan zararını ele alıyor. Okyanuslar milyarlarca insana gıda sağlıyorlar, karbon depolama yolu ile havayı temizliyorlar, atıkların detoksifikasyonunu gerçekleştiriyorlar, eğlence oluşturma ve manevi açılardan insanlığa ölçülemeyen faydalar barındırıyorlar.

Tüm bu faydalar plastiğin varlığı ile tehdit edilmekte. Her yıl okyanuslara yaklaşık 8 milyon ton plastik dökülüyor. Bunun sonucu olarak ortaya dünyadaki insanların refahını önemli ölçüde etkileme potansiyeli, denizden elde edilen gıdaların güvenirliğinde sorunlar, geçim kaynaklarında azalma, gelir kaybı ve sağlık kaybı ortaya çıkmakta. Raporda en büyük endişe verici noktalar şöyle özetlenmiş:

  • Deniz ürünleri küresel nüfusun yüzde 20’si için beslenme kaynağı. Plastik kirliliği hem gıda zincirini kirletmekte, hem de deniz canlıları için fizikel sorunlar yaratmakta.
  • Deniz kaplumbağaları, balinalar ve kuşlar gibi bazı türler dolaşma ve yutma yoluyla plastikle etkileşime girmekte. Bu popülasyonlara zarar vermenin insan refahında kayıp oluşturacağına dair kanıtlar bulunmakta.
  • İnsanların kumsallarda yürümek gibi doğal zevkleri atık plastikler yüzünden yok olmakta. Denizler ve kıyılar kirlendikçe insanlar bu bölgelerde daha az zaman harcayacaklar. Bu da turizmde kayba, temizlik harcamalarında artışa ve fiziksel aktivitede azalmaya neden olabilir.

Araştırmacılar plastiğin, insanların okyanuslardan elde ettikleri faydada oluşan yüzde 1 ila 5’lik bir düşüşten sorumlu olduğunu öne sürüyorlar. Plastikler gezegenin herhangi bir yerinde ton başına 3 bin 300 ila 33 bin dolar arasında bir çevre değeri azalmasına sebep olmakta. 2011’den beri okyanuslarda 75 ila 150 milyon ton arasında plastik bulunduğuna dayanılarak yapılan hesaplamalar sonucu 2,5 milyar dolarlık fiyat etiketine ulaşılmış durumda.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.