btbilgi

Disney 2017 yazında kendi Netflix’ini açma planları yapmaktaydı. Şimdi yatırımcılara yönelik bir etkinlikte bu video platformunun ayrıntıları açıklanmış durumda. ‘Disney+’ ismindeki video streaming servisi 12 Kasım 2019’da ABD’de yayına başlayacak. Ayda 7 Dolar’lık abonelik gerektirecek serviste, öncelikle Disney’in kendi film ve dizileri yer alacağı zaten belirtilmişti. Eğlence devi sırf bu platform için yeni içerikler hazırlıyor ama sahibi olduğu Marvel, Pixar ve Star Wars kataloglarından da birçok film ve dizi burada yerini alacağa benziyor.

Disney+ platformuna abone olan izleyiciler reklam görmeyecekler. İstedikleri zaman film ve dizileri cihazlarına indirip çevrimdışı da izleyebilecekler. Firmanın niyeti, artık fazlası ile büyümüş olan Netflix’e karşı kendi sahibiyetindeki dizi ve filmleri kendi servisi ile sunarak daha çok para kazanmak. Tek rakip Netflix de değil; video streaming alanında Amazon, Apple, YouTube ve AT&T gibi başka dev oyuncularla da popülerite için rekabet etmek durumunda olacak.

Disney yeni platformu için bir Star Wars yan hikayesi olan The Mandalorian gibi yeni TV dizileri ve filmler hazırlamakta. Ayrıca Steven Spielberg gibi büyük isimler de, plaform için henüz ayrıntıları verilmemiş özel içerikler üretecekler. Disney’in 2018’de aldığı 21. Century Fox’a ait dizi ve filmler de serviste yerini alacaklar.

Disney’in halen sahip olduğu Hulu ve ESPN gibi bir dizi yayın hizmetini bu platform ile paket haline getirip getirmeyeceği ise henüz belli değil. Disney’in tüm streaming yayın hizmetlerinden sorumlu olan Kevin Mayer şirketin bunları bir şekilde paketleyeceğini, ancak daha fazla bir açıklama yapamayacağını ifade etmiş. Verilen teknik bilgiler arasında ise platformun 4K ve HDR video özelliklerini destekleyeceği bulunmakta.

Bu haberleri en yakından takip edenlerin bazıları Star Wars ve Marvel hayranları. İki içerik devinin takipçileri bu firmaların eski dizi ve filmlerinin hangilerinin Disney+ platformuna ekleneceğini merak içindeler. Bunlara Netflix’in yapımcılığını üstlendiği Marvel süperkahraman dizileri de dahil.

Firma özel yapımlar ve geriye dönük devasa içerik kataloğu sayesinde, yatırımcılara Disney+ online video streaming servisinin 2024 sonuna kadar dünya çapında 60 ila 90 milyon aboneye sahip olacağını umduğunu söylemiş.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.