btbilgi

Ödeme sistemleri firması Mastercard yeni bir araştırmada, mobil teknolojiler ve finansal sistemlerin bağlantıları hakkında ipuçları sunmakta. ‘Erişim Düğümünü Çözmek’ (Unravelling the Web of Inclusion) başlıklı araştırmada, banka hesabı olmayan ancak finansal hizmetlere mobil araçlarla erişebilecek kişilerin sisteme katılımının kritik rol oynadığı belirtiliyor. Rapora göre mobil cihaz sahibi her tüketici finansal sisteme rahatlıkla dahil edilebilir.

Raporda yer alan ‘Stratejik Erişim Endeksi’ne göre, dünya genelinde 15 ülkede cep telefonu sahibi toplam 607 milyon kişinin banka hesabı bulunmuyor. Bu kişilerin, finansal katılımı olmayan toplam nüfusun yüzde 60’ını teşkil ettiği aktarılmakta. Özellikle de Hindistan ve Çin’de cep telefonu sahipliğinin, banka hesabı sahipliğinden oldukça fazla olduğu saptanmış durumda. Türkiye’nin bu endekste 10’uncun sırada yer aldığına dikkat çeklimiş, yani Türkiye’de banka hesabı ve mobil cihaz sahipliği benzer ve paralel oranlarda gerçekleşmekte.

Finansal erişimin sağlanmasının tek başına yeterli olmadığını vurgulayan Mastercard, erişimi olan kişilerin finansal araçları pratik şekilde kullanabilmesinin önemli olduğunun altını çizmiş. Araştırma sonuçlarına göre dünya genelinde banka hesabı ya da mobil para hesabı olan kişilerin yüzde 20’si, son bir yıldır bu hesaplarını kullanmıyorlar. Kayıt dışı sistemde birikimin ise 4,2 trilyon dolar seviyesinde olduğu tahmin edilmekte. Buna karşılık kayıt dışı işlem gerçekleştirmek zorunda kalan kişiler hiçbir yasal güvenceleri olmadığı için finansal riskle karşı karşıya geliyor ve resmi finansal sistemin sunduğu bir ürün için resmi finansal kanallara oranla 4 kat daha fazla ödeme yapıyorlar.

Araştırma raporunda dikkat çekilen bir diğer önemli nokta ise, mobil ve dijital finansal hizmetlerin kullanımında cinsiyet ayrımının söz konusu olması. Gelişmekte olan ülkelerde erkeklerin banka hesabı sahipliği kadınlarınkinden yüzde 8 daha yüksek. Erkeklerin kadınlardan yüzde 20 daha fazla dijital ödeme yapmakta olduğu ifade edilmekte.

Raporda dünya genelinde 5 hesap sahibinden birinin banka hesabını kullanmadığı bilgi olarak verilmiş. Daha geniş kitlelerin finansal sisteme dahil edilmesi ve halihazırda banka hesabı bulunan kişilerin finans servislerini daha fazla kullanmalarını sağlamak için çeşitli önerilr de verilmiş. Bunların başında finansal kuruluşların düşük maliyetli, kolay anlaşılır, kültürel farklılıkları ve beklentileri dikkate alan hizmetler sunmaları var.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.