btbilgi

Ülkemizde de ofisi bulunan ve kendi kategorisinde popüler Çinli marka Geely, bir dünya devi olma yolunda bir adım daha attı. Firma kendi küresel elektrikli araba markası Geometry’yi duyurdu. Markanın dünya çapında satışa sürülecek ilk otomobili ise Geometry A adındaki üst segment sedan modeli olacak. Firma bu yeni marka altında 2025 yılına kadar 10 farklı tam elektrikli araba sunmaya hazırlanıyor. Bu modellerin SUV, crossover ve MPV gibi farklı kategorilerde olacağı bilgisi verilmekte.

Geely ve alt markaları sadece 2018 senesinde toplamda 2,15 milyon adet araç satışı gerçekleştirmiş durumda. Firmanın Çin’deki ana ofisi bu satışın yaklaşık 1,4 milyonundan sorumlu. Geely’nin ayrıca Alman otomotiv devi Daimler’de hissesi var, İngiliz spor otomobil markası Lotus onlara ait ve kendi premium otomobil markası LYNK’e sahip. Şimdi bu küresel etkisini yeni elektrikli modellerle de genişletmek istiyorlar.

Çin otomotiv devi Geely’den elektrikli araba markası: GeometryDuyurulan ilk model Geometry A iki konfigürasyona sahip olacak; biri standart menzil, diğeri ise uzun menzil sunmaya odaklı. Standart konfigrasyon 51,9 kWh’lık batarya paketine ve 410 kilometrelik menzile sahip olacak. Uzun mesafe konfigürasyonu ise 61,9 kWh’lık pakete ve 500 kilometre menzile sahip. Electrek sitesi bu menzillerin, güvenilir olmadığı için Avrupa çapında artık kullanılmayan NEDC standartına göre hesaplandığını hatırlatmakta. Gerçek menzillerin standart model için 300 kilometreye ve uzun mesafe modeli için 400 kilometreye daha yakın olabileceğine dikkat çekiliyor.

Çin otomotiv devi Geely’den elektrikli araba markası: GeometryGeometry’nin üst segment elektrikli sedanında maksimum 120 kW güce ve 250 N/m torka sahip elektrikli motorlar bulunmakta. Bu motorlar sayesinde araç 8,8 saniyede saatte 100 kilometre hıza çıkabilmekte. Batarya paketi ise 30 dakikada yüzde 50 civarında şarj sağlama özelliğine sahip. Firma araçların ‘Luxury Level L2+ Intelligent Drive’ adı verilen sürüş destek paketine sahip olduğunu da belirtmiş.

Çin otomotiv devi Geely’den elektrikli araba markası: GeometrySingapur’da düzenlenen tanıtım etkinliğinde konuşan Geely Auto Group başkanı ve CEO’su An Conghui, “Geely yeni enerji alanında güçlü ve aktif bir katılımcı. Bizi teknolojik yenilikler yönlendirmekte. Yeni enerjide küresel bir lider olmaya da kararlıyız. Geometry endüstrinin geleceğine yönelik verdiğimiz bir cevap, ideallerimizin bir temsili ve “güzel, yeni bir dünyaya” sağlam bir adım sayılabilir. Geometry’nin ve ilk aracının piyasaya sürülmesi, Geely’nin dünyanın en iyi 10 otomotiv grubundan biri olma stratejik hedefi için önemli bir adım” açıklamasını yapıyor.

Markanın ilk sedanı Çin’de 31 bin 250 Dolar ile 37 bin Dolar arası fiyatlarla piyasaya sürülecek. Daha şimdiden 18 bin adeti Norveç ve Fransa gibi ülkelerden olmak üzere, toplamda 28 bin adet önsipariş alındığı da verilen bilgiler arasında.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.