btbilgi

İnsan davranışlarının analizi uzun süre boyunca hep başka insanlar tarafından yapıldı. Özellikle de güvenlik amaçlı davranış takip, insan görevlilerin fazlaca eforunu ve vaktini gerektiren yöntemler içermekte. Neyse ki artık yapay zeka ve makine öğrenme gibi teknolojiler var da, bu görevleri bir yere kadar otomatize etmek mümkün oluyor. Güvenlik alanında davranış analizi denilince dikkat çekici örneklerden biri Japonya kökenli Vaak firması. Geliştirdikleri VaakEye sistemi mağazalardaki hırsızlıklara karşı sağlam bir koruma katmanı sağlamakta.

VaakEye firmanın ilk güvenlik çözümü. Mart ayında bir abonelik servisi şeklinde başlamış ve şu anda Japonya’da 50’den fazla mağazada kullanılmakta. Mağazanızdaki her güvenlik kamerası için ayda 160 Dolar ödeyerek sistemi devreye sokabiliyorsunuz. Bulut bazlı yapay zeka altyapısı her kameradan gelen görüntüleri gerçek zamanlı şekilde tarıyor. Analiz sonucunda müşterilerin hareketlerinde şüpheli olan birşey saptanırsa, sistem mağaza yetkililerini anında uyarıyor ve önlem alınmasını sağlıyor.

Vaak sistemi toplamda 100 bin saatten fazla güvenlik görüntüsü kullanarak eğitmiş. Sadece güvenlik kamerası görüntüleri değil, kurgu senaryolar da videoya çekilip eğitimde kullanılmış. Firma mağaza şeklinde setler kurup, oyuncuları şüpheli hırsızlık hareketleri yaptırmış. Derin öğrenme süreci sonrasında yapaya zekanın video görüntülerinde sıradışı hareketler araması sağlanmakta.

Sistem videolarda taradığı kişilerde 100 ayrı noktaya bakıyor. Tedirgin davranışlar, devamlı etrafa bakıp durma, mağaza içindeki kameraları arama, normalden hızlı acele yürüme veya raftan ürün alıp paltonun içine sokma gibi şablonlar yapay zeka tarafından etiketlenmekte. Taranan kişilerin davranışlarındaki şüphelenme yüzdesi belli bir seviyeye ulaştığı anda uyarılar gönderiliyor. VaakEye sisteminin şüpheli davranışları doğru saptama oranının yüzde 81’e kadar varabildiği bilgisi verilmiş.

Vaak’ın kurucusu Ryo Tanaka yeni çözümleri hakkında şu açıklamayı yapıyor: “Küresel ölçekte sosyal bir katkı yapmak istedim. Çok sayıda veri yönetim şirketi var, ancak yapılandırılmamış verileri yönetme çözümü olan şirket pek yok. Buradan yola çıktım ve yapılandırılmamış bir veri yönetimi şirketi kurarken, hedefimi insan davranışlarını video görüntüleri üzerinden analiz etmek olarak seçtim”. Yapılan analizlerin yakın gelecekte başka alanlarda da kullanılması mümkün olabilir. Firma sistemin video görüntülerinden kişilerin fiziksel hasar vermesini, antisosyal hareketleri ve benzer vakaları da tanımasını sağlamak niyetinde.

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.