btbilgi

Elektrikli mobilite teknolojilerinin gelişmesi, kargo ve teslimat uygulamalarında yeniliklere yol açmaya hazırlanıyor. Elektrikli bisikletler ve benzeri hafif elektrikli araçlar bu alanda giderek daha fazla tercih edilmekte. İngiltere’den yeni bir şirketin kargo ulaştırma için pratik bir çözümü var: Elektrikli dört tekerlekli bisikletler. Electric Assisted Vehicles Limited (EAV), Oxford’da gerçekleştirilen eBike Zirvesi’nde yeni araçları olan Proje 1 bisikletini veya kısaca P1 eCargo Bike aracını tanıttı.

P1 eCargo Bike, adından da anlaşılacağı gibi kargo taşımak için tasarlanmış bir araç. Her ne kadar dört tekeri olsa da, itiş mekanizması açısından pratikte bir bisiklet. AB yasaları dahilindeki araç kategorileri arasında yer alan “dört tekerlekli bisiklet”, mikro arabaları ve benzer dört tekerlekli küçük araçları içeren bir sınıf.

P1 eCargo Bike: Elektrikli bisiklet bazlı lojistik çözümüP1 kullanıcısı aracı herhangi bir bisiklet gibi sürmekte. Araçtaki elektrik motoru ise, araç yüklü olduğunda daha fazla itiş sağlamak için kullanıcıya destek olması için entegre edilmiş. Motor, hiç pedal çevirilmediği zaman bile aracı saatte 10 km hızla yolda götürebilmekte. Bu operasyon modu uzun mesafede kullanım için değil, daha çok kullanıcının hassas manevralar yapmaya odaklanması gereken dar alanlarda işini kolaylaştıracak bir özellik olarak düşünülmüş.

Araç kapalı bir arka bölmeye sahip ve bu bölmenin kapasitesi 150 kilogram kadar. Ayrıca sürücü kabininin üstü de kapatılmış ve yağmurlu hava koşullarına karşı bir miktar koruma sağlanmış. Kışın kullanımı biraz daha rahat hale getirmek için esnek vinil kapılar eklenebilir şekilde tasarlanmış. Tasarım ekibi P1 eCargo Bike’ı küçük çaplı kargo ve teslimatlar için optimize etmişler. Kullanıcılar aracı bir minibüs gibi kullanabilecek ama araç hem verimlilik hem de sıfır emisyon konularında bambaşka bir kategoride bulunuyor.

EAV Genel Müdürü Nigel Gordon-Stewart şu açıklamayı yapmakta: “Project 1 ile bir dzi mobilite çözümü oluşturacak bir araç yarattık. Aracın tüm potansiyel seçeneklerinin hepsi son derece işlevsel, ayrıca yüksek bir çevre bilincine sahip. Kullanımı kolay ve eğlenceli. Araçların çok havalı olmaları görünmeleri de, kargo firmalarının imajı açısından büyük bir avantaj.”

EAV’nin İngiltere’deki operasyonel ortağı olan paket teslimat grubu DPD, aracın geliştirme süreci boyunca teknik bir ortak olarak görev yapmış. DPD CEO’su Dwain McDonal ise projeyi şöyle anlatıyor: “EAV inanılmaz derecede yenilikçi bir şirket. Böylesine özelleştirilebilir bir çözüm oluşturmak için İngiliz bir üreticiyle birlikte çalışmak muhteşemdi. Amacımız karbon ayakizimizi sıfırlamak ve daha akıllı, daha temiz ve daha sürdürülebilir bir dağıtım hizmeti sunabilmek. P1 eCargo Bike sadece harika görünmekle kalmıyor, aynı zamanda esnek ve geleceğe yönelik bir platform. P1 aracı İngiltere’nin şehir merkezleri için ideal bir çözüm. Araçları Temmuz ayında hızla genişleyen sıfır emisyon filomuza eklemeyi dört gözle bekliyoruz.”

Yorumlar
btbilgi
PAYLAŞ
blank
xTRlarge, Türkiye'nin (TR) üretici ve yenilikçi potansiyelini sergilemek; farklı bakış açılarını, yeni tarzları, x sayıda yeni değeri, girişimi, fikri yansıtmak; teknolojiden doğaya, iş yönetiminden tasarıma, insana dair faaliyetlerin en geniş ufkunu sizlerle mümkün olduğu kadar geniş 'large" paylaşabilmek için yola çıktı. Geleceğe inancı olanlarla birlikte mesafe katetmeyi planlıyor.